درخواست پناهنده‌گی در اروپا افزایش یافته است

دویچه‌وله در گزارشی به نقل از گروه رسانه‌ای «فونکه مدین گروپ» اعلام کرد که شمار متقاضیان پناهنده‌گی در کشورهای اروپایی آشکارا افزایش یافته است. طبق این گزارش، از ماه جنوری تا آخر اپریل سال جاری میلادی، ۲۰۶ هزار و ۵۰۰ نفر در اتحادیه اروپا درخواست پناهنده‌گی داده‌اند که ۱۵درصد از بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۸ بیش‌تر است.

در سال ۲۰۱۸ تعداد متقاضیان پناهنده‌گی در اتحادیه اروپا ۱۱ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهش یافته بود. نکته قابل توجه دیگر این است که جنگ‌زده‌گان سوری هنوز در صدر آمار پناه‌جویان قرار دارند، اما تعدادشان در حال کاهش است.

به گزارش دویچه‌وله، یکی از دلایل افزایش تقاضاهای پناه‌جویی در اروپا این است که شهروندان حوزه بالکان یا امریکای لاتین برای سفر به اتحادیه اروپا به ویزا نیاز ندارند. در چهار ماه نخست سال ۲۰۱۹ یک چهارم تقاضاهای پناه‌جویی در اروپا به شهروندان کشورهایی متعلق بوده که می‌توانند بدون ویزا به حوزه شنگن سفر کنند. در سال ۲۰۱۸ این میزان یک پنجم بود.

 تعداد ونزویلایی‌هایی که از جنوری تا می ۲۰۱۹ متقاضی پناهنده‌گی در اروپا بوده‌اند، در قیاس با سال گذشته ۱۲۱ درصد رشد کرده و به ۱۴ هزار و ۲۵۷ نفر رسیده است. آمار شهروندان کلمبیایی جویای پناهنده‌گی نیز در همین فاصله زمانی ۸ هزار و ۹۷ نفر بوده که جهشی ۱۵۶ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

اینک ونزویلا پس از سوریه در صدر فهرست تقاضاهای پناهنده‌گی در اتحادیه اروپا قرار گرفته است. در سال  ۲۰۱۹ تعداد شهروندان سوری متقاضی پناهنده‌گی ۲۰ هزار و ۹۳۲ نفر بوده است. متقاضیان افغان با ثبت ۱۴ هزار و ۴۲ مورد درخواست، در رده سوم این فهرست قرار دارند. این میزان نشان‌دهنده ۳۶ درصد رشد به نسبت چهار ماه نخست سال ۲۰۱۸ است.

Comments are closed.