ارگ در واکنش به بحث خروج: کاهش یا افزایش نیروهای خارجی مسأله‌ی جدی نیست

پنجمین دور دیدار رسمی ‌نماینده‌گان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان پس از دو روز مشورت میان‌گروهی، بامداد روز شنبه، یازدهم حوت در حالی بر سر موضوع طرح خروج نیروهای امریکایی از افغانستان از سر گرفته شد که ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که کاهش و یا افزایش نیروهای امریکایی، تأثیری بر روابط میان دو کشور و وضعیت ثبات در افغانستان نمی‌گذارد.

ارگ ریاست جمهوری که به تازه‌گی از مشورت‌ها روی شکل‌گیری هیات ملی و همه‌شمول برای آغاز مذاکرات صلح با گروه طالبان خبر داده است در پیوند به خروج نظامیان امریکایی می‌گوید، کاهش و یا افزایش نیروهای خارجی در افغانستان امر جدی نیست و روابط حکومت افغانستان با ایالات متحده امریکا استراتژیک و بر اساس منافع دو کشور است.

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور می‌گوید: «روابط افغانستان با سایر کشورها به طور ویژه با ایالات متحده امریکا، استراتژیک، ‌تعریف شده و بر اساس منافع دو کشور است و کاهش و یا افزایش نیروهای خارجی هیچ تاثیری روی روابط دو کشور نخواهد گذاشت.» آقای مرتضوی هم‌چنان افزود، تا کنون هیچ تغییری در همکاری ایالات متحده امریکا با حکومت به میان نیامده است.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها،‌ منابع نزدیک به گروه طالبان گفته‌اند که در نشست جاری قطر، پیش‌نویس ابتدایی توافق‌‌نامه‌ای میان دو طرف آماده شده و ممکن در این دور گفت‌وگوها، روی آن توافق شود. این پیش‌نویس دربر‌گیرنده‌ی زمان‌بندی و چگونه‌گی خروج نیروهای نظامی ایالات متحده امریکا از افغانستان است. با این حال، بر اساس اظهارات گروه طالبان، احتمال دارد این دور گفت‌وگوها نیز برای چند روز ادامه یابد تا دو طرف به یک توافق نهایی روی این پیش‌نویس، دست یابند.

با آن که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان در توییتی نوشته است که این دور گفت‌وگوها به منظور ‌بحث و رأی‌زنی روی چهار مسأله کلیدی از سر گرفته می‌شود،‌ اما گروه طالبان تنها بحث روی دو موضوع را تایید کرده‌اند. آقای خلیل‌زاد هر چند جزییاتی در پیوند به این چهار موضوع کلیدی ارایه نکرده است،‌ اما ارگ ریاست جمهوری می‌گوید در کنار این دو موضوع، روی اعلام زمان آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوهای مستقیم حکومت با گروه طالبان نیز بحث خواهد شد.

در خبرنامه‌ی گروه طالبان آمده است که در این دیدار روی خروج نیروهای امریکایی از کشور و مطمین ساختن ایالات متحده امریکا بر این که افغانستان دوباره به لانه تروریسم بدل نخواهد شد و از جغرافیای این کشور هیچ خطری ایالات متحده امریکا و متحدانش را تهدید نخواهد کرد،‌ بحث می‌شود.

از سویی هم، نیویارک‌تایمز به تازه‌گی از طرحی خبر داده است که بر مبنای آن نیروهای امریکایی تا پنج سال دیگر افغانستان را ترک خواهند کرد. در گزارش نیویارک تایمز آمده است که وزارت دفاع امریکا در نظر دارد تمامی ‌نیروهای نظامی‌اش را بین مدت سه تا پنج سال از افغانستان بیرون کند. گروه طالبان اما با رد این موضوع گفته است که تا کنون روی خروج نیروهای خارجی در چنین یک محدوده زمانی بحث نشده است. به نقل از این گزارش، مقام‌های امریکایی گفته‌اند که این طرح مورد پذیرش متحدان اروپایی امریکا نیز قرار گرفته و بحث‌های بیش‌تر روی آن جریان دارد.

گروه طالبان با آن که تا کنون حاضر به گفت‌وگوی مستقیم با حکومت افغانستان نشده، تأکید کرده است که صلح افغانستان یک مسأله داخلی کشور است و پس از خروج نیروهای امریکایی روی آن بحث خواهد شد. سهیل شاهین سخنگوی هیات گروه طالبان در قطر در مصاحبه‌ای گفته است: «هنگامی‌ که اشغال به پایان برسد، یک نشست مشورتی با علما و شخصیت‌های تاثیرگذار افغان خواهیم داشت تا در پیوند به ساختار حکومت آینده بحث کنیم.» آقای شاهین هم‌چنان گفته است هیچ طرفی از راه جنگ به پیروزی نرسیده و از همین رو، گروه طالبان بر تعهدش با ایالات متحده امریکا ایستاده خواهد ماند.

این در حالی است که طرح پنتاگون مبنی بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بین سه تا پنج سال با پلان صلح رییس جمهور غنی، سازگاری دارد. رییس جمهور غنی در ماه میزان سال روان خورشیدی در نشست ژنیو، پلان صلحش را اعلام کرد و گفت، عملی‌سازی این برنامه دست‌کم پنج سال زمان نیاز دارد. زیرا این پلان شامل مبارزه با خشک‌سالی، بازگشت چهار میلیون پناهنده افغان، زمینه‌سازی برای بازگشت بی‌جاشده‌گان داخلی و کاهش فقر بوده و از همین رو،‌ به زمان بیش‌تر نیاز دارد.

پیش‌نویس موافقت‌نامه خروج نظامیان امریکایی از کشور در حالی روی میز هیات مذاکره‌کننده امریکا و طالبان در قطر است که در حال حاضر جنگ میان نیروهای امنیتی و طالبان دست کم در ۱۰ ولایت کشور جریان دارد. در تازه‌ترین حمله گروه طالبان بر یکی از پایگاه‌های ارتش در ولایت هلمند، دست‌کم ۲۳ سرباز کشته و ۱۶ سرباز دیگر زخم برداشته‌اند. دفتر والی هلمند با انتشار خبرنامه‌ای گفته است که در این درگیری ۲۰ مهاجم گروه طالبان که ۸ تن‌شان را حمله کننده‌گان انتحاری شکل می‌دادند، نیز کشته شده‌اند.  این حمله که حوالی ساعت سه و نیم  بامداد روز شنبه،‌ یازدهم حوت آغاز شد عصر همان روز پایان یافت. گفته می‌شود افزون بر سربازان قول اردوی ۲۱۵ میوند در ولسوالی واشیر ولایت هلمند، بخشی از این پایگاه، قرارگاه نیروهای امریکایی نیز می‌باشد. با این حال، گروه طالبان افزون بر این که مسوولیت این رویداد را برعهده گرفته، گفته است این حمله بر یکی از پایگاه‌های نیروهای امریکایی صورت گرفته است.

Comments are closed.