ضبط ۷۰۰ کیلو گرام تریاک در هرات

۸صبح، هرات: پولیس سرحدی در هرات دست‌کم ۷۰۰ کیلو گرام مواد مخدر نوع تریاک را از منطقه «گنج چهل دختر» در ولسوالی رباط‌سنگی این ولایت کشف و ضبط کرد.

گلبدین الکوزی، فرمانده لوای پنجم سرحدی در هرات می‌گوید که این مقدار مواد مخدر در حالی به دست پولیس آمده که در حال انتقال به دشت بکواه در فراه بود. آقای الکوزی گفته است که در کنار ضبط این مقدار مواد مخدر، یک موتر سراچه هم به دست پولیس افتاده است. فرمانده لوای پنجم سرحدی پولیس اضافه می‌کند که راننده‌ی موتر با استفاده از تاریکی شب از محل متواری شده و خود را به روستای نزدیک محل رسانده است.

آقای الکوزی می‌افزاید که این محموله از ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس بارگیری شده بود و قرار بود به دست «مخالفان مسلح» در دشت بکواه برسد.

کشت، تولید و ترافیک مواد مخدر در غرب افغانستان از سال‌ها به این طرف برای دولت‌مردان مسأله بوده است.

مقام‌های وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گویند که گسترش ناامنی در ولایت بادغیس در شمال‌غرب افغانستان این ولایت را به دومین ولایت تولیدکننده مواد مخدر در افغانستان بدل کرده ‌است. پیش از این گفته شده بود که در ولسوالی ناآرام غورماچ ولایت فاریاب در همسایه‌گی بادغیس ۱۷ هزار هکتار زمین زیر کشت خشخاش رفته است.

ولسوالی بالامرغاب در شمال ولایت شمال‌غربی ولایت بادغیس هم به علت‌ تولید انبوه‌ مواد مخدر، موقعیت جغرافیایی و داشتن امکانات، تجهیزات و مهمات قوی نظامی از ولسوالی‌های مهم و استراتژیک در این ولایت خوانده می‌شود.

قبل از این نیز حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل میزان زمین‌های تحت کشت خشخاش را در ولایت بادغیس بیش از ۳۵ هزار هکتار اعلام کرده بود.

این طرف دشت بکواه در ولایت فراه، از دیگر ولایت‌های غربی کشور هم از مناطق اصلی طالبان برای ترافیک، خریدوفروش و حتا قاچاق مواد مخدر شناخته شده است. همین اکنون طالبان و «گروه‌های مسلح مخالف دولت» با قاچاق مواد مخدر، بخش بزرگی از بودجه جنگی‌شان را به دست می‌آورند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن