رکود مکاتب خصوصی در غزنی؛ مسوولان مکاتب نگران‌اند

علی مهدوی

 برخی مسوولان مکاتب خصوصی در ولایت غزنی از وضعیت بد مکاتب‌شان بعد از تحولات اخیر، اظهار نگرانی می‌کنند.
مسوولان این مکاتب روز جمعه، پنجم قوس، با تماس به ۸صبح، نگرانی‌شان نسبت به وضعیت بد مکاتب خصوصی شهر غزنی را ابراز داشتند. آن‌ها وضعیت این مکاتب پس از تسلط حکومت سرپرست طالبان در غزنی را نگران‌کننده توصیف کردند.
مسوول یکی از مکاتب خصوصی شهر غزنی، به شرط جلوگیری از افشای نامش، به ۸صبح گفت: «هم‌زمان با تحولات اخیر، در کنار همه نابه‌سامانی‌هایی که رخ نمود و سکته‌گی‌هایی که در عرصه‌های مختلف به وجود آمد، بخش آموزش و پرورش، به‌ویژه مکاتب خصوصی در شهر غزنی، نوعی آسیب دید. تعداد زیادی از دانش‌آموزان این مکاتب یا ترک درس و تحصیل کردند و به کشورهای همسایه‌ افغانستان مهاجر شدند و یا به مکاتب دولتی سه‌پارچه کردند.»
به گفته او، همان تعداد اندکی از دانش‌آموزان که هنوز به مکاتب خصوصی می‌آیند هم توان پرداخت فیس را ندارند. وی افزود: «تعداد اندکی از دانش‌آموزانی که فعلاً در این مکاتب مصروف فراگیری درس و تعلیم‌اند، نیز به دلیل فقر اقتصادی خانواده‌ها، قادر به پرداخت فیس‌شان نیستند و امیدواری به آینده نیز در میان دانش‌آموزان وجود ندارند.»
این مدیر مکتب خصوصی، بیم از آن دارد که حکومت محلی طالبان در غزنی، در آینده با تحدید شرایط‌، وضع مالیات سنگین و جریمه‌های گزاف، مانع فعالیت برخی از نهادهای فرهنگی شود و یا جواز فعالیت این نهادها را سلب کند.
عظیم شریفی، از مسوولان مکتب خصوصی صریر در نوآباد شهر غزنی، نیز در تماس با ۸صبح تأیید کرد که پس از تحولات اخیر در سطح کشور، انگیزه‌ فراگیری درس در دانش‌آموزان، به‌ویژه دانش‌آموزان دوره‌ لیسه، کاهش یافته و تعدادی از دانش‌آموزان درس و مکتب را ترک کرده‌اند. او اما وضعیت کلی مکاتب خصوصی در غزنی را «نسبتاً خوب» توصیف می‌کند.
با این حال، سیدحسین سجادی، مدیر مسوول مکتب خصوصی بحرالعلوم در مرکز غزنی، می‌گوید: «مکاتب خصوصی نه در شهر غزنی و نه در سطح کشور وضعیت خوبی ندارند.» او علت این رکود را بحران ناشی از قرنطین و وضع محدودیت‌های عصر کرونایی و فقر اقتصادی خانواده‌ها می‌داند. او علاوه می‌کند: «بیکاری و فقر در خانواده‌ها باعث شده است که والدین دانش‌آموزان فیس فرزندان‌شان را به‌موقع پرداخت نتوانند.»
مطابق آمار آقای سجادی، حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد دانش‌آموزان مکتب خصوصی بحرالعلوم یا ترک درس و تحصیل کرده و یا به مکاتب دولتی سه‌پارچه کرده‌اند.
سجادی در پاسخ به این پرسش که «چه راه‌حلی برای بیرون رفتن از وضعیت موجود پیشنهاد می‌کنید؟»، گفت: «ادارات و مراجع مربوط به مکاتب و بخش خصوصی می‌توانند با تساهل در اصدار جواز فعالیت و کاهش در مالیات، این مکاتب را در شرایط بحرانی فعلی یاری رسانند و از سقوط و فروپاشی آن‌ها جلوگیری کنند.»
سلیمان جعفری (نام مستعار) که در یکی از مکاتب خصوصی شهر غزنی مضامین ساینسی را تدریس می‌کند، وضعیت مکاتب خصوصی در این شهر را فوق‌العاده نگران‌کننده ارزیابی می‌کند. او می‌گوید: «پس از تحولات اخیر حدود ۵۰ درصد از دانش‌آموزان مکتب خصوصی (…) ترک درس و تحصیل کرده‌اند. در میان تعداد دانش‌آموزان حاضر در صنوف نیز انگیزه‌ تعلیم و فراگیری درس به‌شکل سرسام‌آوری رو به تنزیل است.»
جعفری با یک حساب سرانگشتی می‌گوید: «در صنف یازدهم حدود ۱۶ نفر دانش‌آموز داشتم که در امتحان‌های ۱۴ تن از دانش‌آموزانم نمرات عالی دریافت می‌کردند. در آزمون سالانه‌ امسال متاسفانه تعداد اندکی از دانش‌آموزان در آن کلاس حاضر شده و عنقریب همه‌‌شان برای گرفتن نمره‌ کامیابی نیاز به انفاق دارند.»
این آموزگار مدعی است که قبلاً به‌صورت ماهوار مبلغ  شش هزار و ۵۰۰ افغانی معاش و امتیاز دریافت می‌کرد، اما فعلاً حدود  چهار هزار و ۵۰۰ افغانی معاش به دست می‌آورد؛ حال آن‌که در قیمت مواد اولیه و ارتزاقی افزایش چشم‌گیری به وجود آمده است.
آقای سلطان‌زوی، رییس اتحادیه‌ مکاتب خصوصی شهر غزنی، باشنده‌گان و شهروندان ولایت غزنی را علم‌دوست توصیف می‌کند و باورمند است که با همت مردم این ولایت، چوکی‌های دانش‌آموزی خالی نخواهد ماند و مکاتب خصوصی هم‌چنان به کار و فعالیت‌ ادامه خواهند داد.
مولوی ابوعمر، آمر معارف شهر غزنی، یک سلسله مشکلات در مکاتب شهر غزنی را می‌پذیرد، اما باورمند است که پس از روی کار شدن حکومت سرپرست طالبان مردم به آینده امیدوار شده‌اند. او علت اصلی کم شدن تعداد دانش‌آموزان در مکاتب خصوصی را این مساله می‌داند که مردم می‌خواهند بدون پرداخت فیس، فرزندان‌شان در مکاتب دولتی درس بخوانند.
وی اطمینان می‌دهد که مسوولان بخش معارف در آینده معیاری را برای جمع‌آوری مالیات از مکاتب خصوصی به وجود خواهند آورد و مکاتب خصوصی مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

این در حالی ا‌ست که در سالیان اخیر تعداد مکاتب خصوصی در شهر غزنی افزایش چشم‌گیر یافته و به شمول ولسوالی‌ها ۹۵ باب مکتب خصوصی جواز فعالیت اخذ کرده بودند. تعدد مکاتب خصوصی زمینه‌ رقابت سالم میان این مکاتب را فراهم کرده بود. اینک اما رکود این مکاتب، می‌تواند هشدار جدی فروپاشی سکتور خصوصی به حساب آید.

دکمه بازگشت به بالا