تحقیق تازه عفو بین‌الملل؛ طالبان ۱۱ نظامی هزاره را در دایکندی پس از تسلیمی کشته‌اند

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه، سیزدهم میزان، گزارش تازه‌اش از کشتار هدف‌مند هزاره‌ها در ولایت دایکندی را به نشر رساند. این نهاد گفته است که اسناد و شواهد در دست دارد که نشان می‌‌دهد طالبان ۱۳ هزاره از جمله یک دختر ۱۷ ساله در ولایت دایکندی را کشته‌اند. سازمان عفو بین‌الملل تصریح کرده است که این کشتار در سی‌ام آگست، یعنی حدود یک‌ونیم ماه پیش در قریه کهور ولسوالی خدیر دایکندی رخ داده است. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که یازده قربانی این رویداد، اعضای سابق نیروهای امنیت ملی حکومت پیشین بوده که پس از تسلیمی و بدون محکمه، از سوی نیروهای طالبان به قتل رسیده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل از این کشتار انتقاد کرده و آن را مصداق جنایت جنگی خوانده است. این نهاد از طالبان خواسته است که از اقدامات انتقام‌جویانه دست بکشند. در همین حال با تماس‌های مکرر، نتوانستیم دیدگاه طالبان در این زمنیه را داشته باشیم.

سازمان عفو بین‌المللی در مورد کشتار هدف‌مند در ولایت دایکندی تحقیق کرده و گفته است اسناد و شواهد به دست آمده نشان می‌دهد که طالبان در این ولایت، مرتکب جنایت جنگی شده‌اند. این نهاد با استناد به عکس‌ها، شواهد و نوارهای تصویری تأیید کرده است که جنگ‌جویان طالبان در سی‌ام آگست، ۱۳ هزاره را در قریه کهور ولسوالی خدیر ولایت دایکندی بدون برگزار شدن محکمه، کشته‌اند. این نهاد افزوده است که از میان این قربانیان، یازده تن آنان اعضای سابق نیروهای امنیت ملی حکومت پیشین بوده‌اند که پس از تسلیم شدن به نیروهای طالبان، کشته شده‌اند.

۱۳ هزاره چگونه کشته می‌شوند؟

طالبان در بیست‌وسوم اسد کنترل کامل ولایت دایکندی را به دست گرفتند. طبق گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در زمان سقوط این ولایت، ۳۴ عضو سابق امنیت ملی حکومت پیشین در ولسوالی خدیر دایکندی حضور داشته‌ که پس از سقوط این ولایت، به نیروهای طالبان تسلیم شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل گفته است که رهبری تسلیمی را محمدعظیم صداقت برعهده داشته و در بیست‌ونهم آگست با هم‌رزمانش به‌طور کامل به طالبان تسلیم می‌شوند. یافته‌های این سازمان نشان می‌دهد که یک روز پس از این رویداد، ۳۰۰ جنگ‌جوی طالب وارد ولسوالی خدیر می‌شوند و خانواده‌های نیروهای امنیت ملی، تلاش می‌کنند منطقه را ترک کنند. در گزارش سازمان عفو بین‌الملل آمده است که هنگام فرار یک موتر حامل نیروهای امنیت ملی در منطقه کهور ولسوالی خدیر گیر کرده است.

طبق یافته‌های سازمان عفو بین‌الملل، در همین هنگام طالبان با یکی از خانواده‌های عضو امنیت ملی درگیر می‌شوند و دست به شلیک می‌زنند. براساس این گزارش، در نتیجه شلیک جنگ‌جوی طالب، دختری ۱۷ ساله به نام معصومه کشته می‌شود و این سبب خشم یک عضو سابق نیروهای امنیت ملی می‌شود. به گفته این سازمان، این عضو امنیت ملی نیز در اقدام متقابل به روی طالبان شلیک می‌کند که در نتیجه یک جنگ‌جوی طالب کشته و یک تن دیگرشان زخمی می‌شود.

به همین ترتیب، سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود گفته است که طالبان به به تیراندازی خود بالای خانواده‌های در حال فرار ادامه می‌دهند و دو تن از نیروهای امنیت ملی حکومت پیشین را می‌کشند. هم‌چنان در این گزارش آمده است که طالبان نُه عضو دیگر نیروهای امنیت ملی حکومت پیشین را پس از تسلیمی به نزدیکی یک رودخانه برده‌ و سپس کشته‌اند. سازمان عفو بین‌الملل اما خاطر‌نشان کرده است که فلم‌ها و عکس‌هایی که از این رویداد به دست آمده، بررسی شده و نشان می‌دهد که جسدهای ۱۱ مرد در کنارهم قرار داده شده است. به گفته این سازمان، بسیاری از این قربانیان به سرها‌ی‌شان گلوله اصابت کرده است. از سوی دیگر، سازمان عفو بین‌الملل گفته است که در یکی از ویدیوها جسدی دیده می‌شود که در یک رودخانه‌ در قریه کهور انداخته شده است. با این حال این نهاد اذعان کرده است که نتوانسته به‌طور مستقل این ویدیو را مکان‌یابی کند. اما در گفت‌وگویی که سازمان عفو بین‌الملل با باشنده‌گان محل کرده است، گفته شده که این محل در نزدیک کهور موقعیت دارد.

با این حال سازمان عفو بین‌الملل نام‌های افراد کشته شده را نیز مشخص کرده است. طبق معلومات این نهاد، موسی امیری ۴۶ ساله، خداداد جواهری ۳۳ ساله، عصمت‌الله زارع ۳۴ ساله، نورعلی ابراهیمی ۳۴ ساله، حبیب‌الله ۳۳ ساله، امان‌الله ۳۲ ساله، رضا کریمی ۳۱ ساله، داوران ۲۶ ساله، در‌محمد ۴۱ ساله، عبدالحمید فهیمی ۲۸ ساله و رضا جویای ۳۳ ساله از جمله یازده عضو امنیت ملی حکومت پیشین هستند که توسط طالبان کشته شده‌اند.

با این‌همه، سازمان عفو بین‌الملل دریافته است که اجساد این کشته شده‌ها روزی بعد از این رویداد، به دهان قل برده و دفن شده‌ است. عفو بین‌الملل اطلاعاتی را تأیید کرده است که محل دو قبر را نشان می‌دهد. هویت افرادی را که در آن‌جا دفن شده‌اند نیز تأیید می‌کند. در این گزارش آمده است که طالبان به خانواده‌های نیروهای امنیت ملی گفته‌اند که باید به‌ خانه‌های‌شان برگردند و در ظرف سه روز تسلیم شوند. سازمان عفو بین‌الملل به نقل از مصاحبه‌شونده‌گان نوشته است که یک مقام طالبان به خانواده‌های نیروهای امنیت ملی هشدار داده و گفته است: «من در ۲۰ سال گذشته مردم را کشته‌ام. کشتن برای من آسان است. من می‌توانم دوباره بکشم.»

این در حالی است که پیش از این صادق‌الله عابد، قوماندان امنیه طالبان برای دایکندی، کشته شدن این افراد را تکذیب کرده و در عوض تنها تأیید کرده که یکی از اعضای طالبان در حمله در دایکندی زخمی شده است.

آگنس کالامارد، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، در واکنش به این کشتار گفته است که این «اعدام‌های خاموش» ثابت می‌کند که طالبان مرتکب همان سوءاستفاده‌های وحشت‌ناکی شده‌اند که در دوران حکومت قبلی‌شان انجام می‌دادند. به گفته او، طالبان حقوق کسانی را که دشمن‌شان فرض می‌کنند، نقض کرده‌اند. او گفته است که نیروهای طالبان حتا کسانی را که به آنان تسلیم شده‌اند، نیز کشته‌اند. وی تصریح کرده است که هرچند طالبان بارها تأکید کرده‌اند که کارمندان دولت پیشین را هدف قرار نداده‌اند، اما اسناد و شواهد دست‌داشته آن‌ها مغایر چنین ادعاها است. دبیر کل سازمان عفو بین‌الملل از طالبان خواسته است که باید فوراً از «این اقدامات انتقام‌جویانه وحشیانه» دست بکشند و اطمینان حاصل کنند که کارکنان دولت پیشین و خانواده‌های‌شان می‌توانند با خیال راحت در افغانستان زنده‌گی کنند. کالامارد تأکید کرده است حکومت جدید باید واضح بسازد که چنین تخلفاتی بدون پی‌گرد نمی‌ماند و کسانی‌ که مرتکب چنین جنایات می‌شوند، مورد پی‌گرد قرار می‌گیرند. با این حال سازمان عفو بین‌الملل از کشته شدن این افراد انتقاد کرده و گفته است که این اقدام طالبان مطابق قوانین بین‌المل جنایت است.

گفتنی است که پیش از این نیز طالبان به نقض حقوق بشر و قتل‌های هدف‌مند در برخی از ولایات متهم شده‌اند. خواستیم دیدگاه طالبان را نیز در این زمینه داشته باشیم، اما با تماس‌های مکرر، موفق به دریافت پاسخ نشدیم.

دکمه بازگشت به بالا