واکنش‌ها به انفجارهای اخیر؛ طالبان توان تامین امنیت ندارند

۸صبح، کابل: انفجار‌های پی‌هم در شهرهای مزارشریف و کابل، واکنش برخی از چهره‌های سرشناس سیاسی را برانگیخته و پرسش‌هایی را در مورد توانایی طالبان در تامین امنیت مطرح کرده است.

محمد محقق، رهبر حزب مردم اسلامی افغانستان، می‌گوید که طالبان یا توانایی تامین امنیت را ندارند و یاهم خود در این رویدادها دست دارند.

او در پیامی در فیس‌بوکش نوشته است: «طالبان توانایی تامین امنیت مردم را ندارند، یا این‌که خودشان هم شریک دزد و هم رفیق قافله‌سالار هستند».

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، نیز با قربانیان این رویدادها اظهار غم‌شریکی کرده است.

او این رویدادها را «دسایس بیگانه‌گان» خوانده و بر ضرورت گفتمان ملی تاکید کرده است.

کرزی گفته است: «برای جلوگیری از دسایس بیگانه‌گان و تامین صلح و ثبات پایدار و سرتاسری در کشور، بر تقویت اتحاد و اتفاق و آغاز گفتمان ملی تاکید می‌کند و آن را یگانه راه نجات کشور می‌داند».

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه ملی پیشین، هم در پیامی این رویدادها را محکوم کرده و آن را خلاف موازین اسلامی و ارزش‌های انسانی خوانده است.

او این حملات را هم‌چنان جنایت جنگی عنوان کرده است.

 گفتنی است که بعد‌از‌ظهر چهارشنبه، ۴ جوزا، سه انفجار پی‌هم در موترهای مسافربری شهری در شهر مزارشریف رخ داد که دست‌کم ۹ تن در آن‌ها کشته شدند و بیش از ۱۶ تن دیگر زخم برداشتند.

 یک انفجار دیگر در داخل مسجد «حضرت زکریا» در مربوطات ناحیه چهارم شهر کابل رخ داد که در آن نیز دست‌کم ۶ نمازگزار کشته و ۲۲ تن دیگر زخمی شدند.

 گواهان عینی اما شمار قربانیان این رویدادها را به‌مراتب بیش‌تر از آمار اعلام شده توسط طالبان و شفاخانه‌ها گفته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا