رحمت‌الله نبیل با وعده کاهش «صلاحیت‌های رییس جمهور» در انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرد

۸صبح، کابل: یک روز پیش از پایان مهلت نام‌نویسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی، همراه با دسته انتخاباتی‌اش برای تصدی کرسی ریاست جمهوری روز شنبه ۲۹ جدی در کمیسیون مستقل انتخابات برای انتخابات پیش‌رو نام‌نویسی کرد

آقای نبیل را در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو مرادعلی مراد به حیث معاون اول و مسعوده جلال به عنوان معاون دوم همراهی می‌کنند.

دسته انتخاباتی آقای نبیل «امینت و عدالت» نام دارد. رییس دسته انتخاباتی امنیت و عدالت پس از ‌نام‌نویسی در سخنانی به رسانه‌ها گفت که در صورت پیروزی در انتخابات، اصلاحات ضروری را در نظام کنونی کشور اعمال می‌کند.

آقای نبیل افزود که دسته انتخاباتی وی پس از پیروزی، «کمیسیون مستقل اصلاحات قانون اساسی» را تشکیل می‌کند تا اصلاحات لازم را در قانون اساسی از مجرای خود همین قانون اعمال کند.

رییس دسته انتخاباتی امنیت و عدالت گفت که صلاحیت‌های رییس جمهور را کاهش می‌دهد و بخشی از این صلاحیت‌ها را در زمینه‌های اجرایی، بودجه‌ و سیاست‌های کادری به معاونانش انتقال می‌دهد.

مبارزه با فساد، تأمین امنیت و برقراری صلح در کشور از وعده‌های دیگر آقای نبیل است.

تا کنون به شمول آقای نبیل ۱۱ نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری در انتخابات پیش‌رو نام‌نویسی کرده‌اند.

محمداشرف غنی نیز قرار است پیش از پایان مهلت نام‌نویسی، همراه با امرالله صالح به عنوان معاون اول و محمدسرور دانش به عنوان معاون دوم برای نام‌نویسی به کمیسیون مستقل انتخابات برود.

در همین حال، حزب جمعیت اسلامی اعلام کرده است که این حزب با احزاب وحدت اسلامی و جنبش ملی یک دسته واحد انتخاباتی را تشکیل داده‌ است و نامزد آن‌ها در انتخابات پیش‌رو، عبدالله عبدالله است.

گفتنی است که انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ سرطان سال آینده برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن