رحمت‌الله نبیل: پاکستان از خروج نیروهای امریکایی نظارت می‌کند

۸صبح، کابل: رحمت‌الله نبیل، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان و رییس پیشین امنیت ملی، روز دوشنبه، بیست‌وششم حوت، در یک نشست خبری اعلام کرد که پاکستان از روند خروج نیروهای امریکایی نظارت می‌کند.

براساس موافقت‌نامه‌ی امریکا با طالبان، نیروهای امریکایی در مدت ۱۴ ماه نظر به شرایط از کشور خارج می‌شوند. این روند به صورت عملی آغاز شده است.

رحمت‌الله نبیل می‌گوید که در حال حاضر به طالبان کمک مالی می‌شود و این گروه با «دوستان بین‌المللی» افغانستان اطلاعات تبادله می‌کند.

رییس پیشین امنیت ملی می‌گوید که مردم حق دارند تا از ضمایم موافقت‌نامه‌ی امریکا با طالبان آگاه باشند. واشنگتن تأیید کرده است موافقت‌نامه‌ی صلح که در دهم حوت امضا شد، دو «عنصر اجرایی» محرم دارد. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، نیز تأیید کرده است که این دو عنصر اجرایی، تطبیق موافقت‌نامه‌ را تضمین می‌کند.

رحمت‌الله نبیل شک و تردیدهایی را در مورد تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان، نیز مطرح کرد و گفت که خلیل‌زاد، تاکنون با دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» مشورت نکرده است. او دلیل این کار را آگاهی خود از برنامه‌ی پاکستان عنوان کرد.

رییس پیشین امنیت ملی هم‌چنان با اشاره به اجرای دو مراسم تحلیف از سوی عبدالله عبدالله و محمداشرف غنی گفت که خلیل‌زاد یک طرف را به اجرای مراسم تحلیف و طرف دیگر را به ایستاده‌گی ترغیب می‌کند.

رحمت‌الله گفت که از تلاش‌های خلیل‌زاد استقبال می‌کند و امضای موافقت‌نامه‌ی صلح را یک روزنه به سوی برقراری صلح می‌داند. او خاطرنشان کرد که با اجرای دو مراسم تحلیف و اعلام دو دولت در کابل، کشور در یک بحران فرو رفته است و به همین دلیل به حرکات سیاسیون نیز در پیوند به صلح مشکوک است. او ادامه وضع فعلی را به نفع گروه‌های داعش و طالبان توصیف کرد و افزود که این وضعیت برد طالبان را در مذاکرات صلح رقم می‌زند.

طبق معلومات رحمت‌الله نبیل، تلاش‌هایی برای این‌که مذاکرات صلح میان سه جناح از جمله حکومت، سیاسیون و طالبان شکل بگیرد، جریان دارد. او گفت در صورتی که اختلاف‌ها در کابل پایان پیدا نکند، طالبان در میز مذاکره خواست خود را بر دو جناح دیگر می‌قبولانند. به گفته او، امکان معامله میان حکومت و سیاسیون با طالبان در جریان مذاکرات وجود دارد و این مسأله می‌تواند به نفع طالبان و پذیرش خواست‌های این گروه منجر شود.

رحمت‌الله نبیل هم‌چنان از پی‌آمد اختلاف‌ها در کابل هشدار داد و گفت که نگران تقسیم افغانستان به سه جغرافیا است.

او از همه‌ی طرف‌ها خواست تا دست از «لجاجت» بکشند و اختلاف‌های سیاسی را در میان نیروهای امنیتی نکشانند.

رحمت‌الله نبیل حکومت را ساختاری توصیف کرد که مشروعیت سیاسی، قانونی و بین‌المللی‌اش را از دست داده است. او که پیش از این بارها طرح ایجاد «حکومت مصالحه ملی» را پیشنهاد کرده بود، بار دیگر بر اجرای این طرح برای برون‌رفت از وضعیت فعلی تأکید کرد.

نبیل حکومت را متهم کرد که در تلاش انحصار روند صلح است و تاکنون با جناحی که او رهبری می‌کند، مشورت نکرده است.

او هم‌چنان از احتمال فروپاشی نظام و از دست رفتن هویت ملی و ارزش‌های افغانستان در پی ادامه وضعیت فعلی، اختلاف‌ها در کابل و انحصارگرایی قدرت، هشدار داد.

به گفته او، حکومت وحدت ملی در پنج سال گذشته نتوانست همه‌ی سیاسیون را بر محور منافع ملی گردهم آورد.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که تاکنون حکومت فهرست هیأت گفت‌وگوکننده صلح را همه‌گانی نکرده است. هرچند حکومت می‌گوید که این هیأت در مشورت با همه‌ی جناح‌ها تشکیل خواهد شد، اما رحمت‌الله نبیل گفت که حکومت در این مورد با دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» مشورت نکرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن