رحمت‌الله نبیل: انتخابات در دور اول برنده ندارد

۸صبح، کابل: رحمت‌الله نبیل، رییس دسته انتخاباتی «عدالت و امنیت» می‌گوید، بر اساس معلوماتی که در اختیار دارد و به گفته‌ی او تقلباتی که صورت گرفته است، انتخابات ریاست جمهوری در دور نخست برنده ندارد و باید آماده‌گی برای برگزاری انتخابات شفاف در دور دوم روی دست گرفته شود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که مشارکت مردم در انتخابات ششم میزان کم‌رنگ بوده است و هیچ یک از نامزدان نتوانسته‌اند، آرای لازم را برای پیروزی به دست بیاورند و به این ترتیب انتخابات به دور دوم خواهد رفت.

طبق معلومات نبیل، در انتخابات ششم میزان حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون نفر شرکت کرده‌اند که تقلب گسترده نیز در آن صورت گرفته است.

به گفته او، رییس جمهوری که با ۶۰۰ یا ۷۰۰ هزار رأی به ریاست جمهوری برسد، مشروعیت حقوقی دارد، اما مشروعیت اخلاقی نخواهد داشت و نمی‌تواند کشور را اداره کند.

بر اساس قانون هر گاه هیچ یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نتوانند «۵۰ درصد +۱رای» را به دست آورند، انتخابات در دور دوم برگزار می‌شود.

آقای نبیل روز سه‌شنبه، نهم میزان در یک نشست خبری گفت که سه دسته انتخاباتی با موقف‌گیری‌شان بستر را برای بحران در کشور فراهم می‌کند. او به سخنان هشدار آمیز گلبدین حکمیتار اشاره کرد که گفته بود، نباید با تقلب او را مجبور کند که دوباره به سنگر جنگ برگردد.

نبیل از سخنان امرالله صالح نیز یاد کرد که گفته بود تیم دولت‌ساز حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آرا را با دست آورده است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری به موضع عبدالله عبدالله نیز اشاره کرد که به پیروزی‌اش را در دور نخست انتخابات اعلام کرد و گفت که حکومت آینده را تشکیل خواهد داد.

رحمت‌الله نبیل این موقف‌گیری‌ها را پیش از وقت خواند و تأکید کرد که کمیسیون‌های انتخاباتی نباید بر این تخلفات آشکار انتخاباتی چشم بپوشند و از رهبران حکومت بهراسند.

او هر چند اعلام پیروزی و پیش‌داوری قبل از وقت توسط رهبران دسته‌های انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» و «دولت‌ساز» را مورد نقد قرار داد، اما خود نیز در سخنان پیش‌داورانه‌ای اعلام کرد که انتخابات در دور نخست برنده مشخص ندارد و باید به دور دوم برود. 

او هم‌چنان از آماری که توسط مقام‌های حکومتی حدود سه میلیون اشتراک‌کننده در انتخابات ریاست جمهوری اعلام می‌‎شود، انتقاد کرد. حمدالله محب، مشاور امنیت ملی در سازمان ملل متحد در سخنانی گفته است که حدود سه میلیون نفر در انتخابات افغانستان اشتراک کرده‌اند.

 آقای نبیل می‌گوید که شمار اشتراک‌کننده‌گان انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان بسیار اندک است و میزان مشارک کم «سیلی» محکم مردم به روی رهبران حکومت وحدت ملی است.

نبیل از جانب دیگر مدعی است که در انتخابات ریاست جمهوری به صورت گسترده تقلب صورت گرفته است و باید کمیسیون‌های انتخاباتی تلاش کنند تا در شمارش آرا شفافیت بیاورد.

او هم‌چنان از کمیسیون‌های انتخاباتی خواست تا برای برگزاری انتخابات شفاف در دور دوم تلاش کنند.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان تحت تدابیر شدید امنیتی و تهدید مکرر گروه طالبان برگزار شد. در این انتخابات ۱۳ نفر از میان ۱۸ نامزدی که برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده بودند، به رقابت پرداخته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا