رحمت‌الله نبیل خواستار ابطال نتیجه انتخابات و ایجاد «حکومت مصالحه ملی» شد

۸صبح، کابل: یک روز پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری، رحمت‌الله نبیل، رییس دسته انتخاباتی « امنیت و عدالت» خواستار ابطال این نتیجه شد و پیشنهاد کرد که حکومت «مصالحه ملی» تشکیل شود.

رحمت‌الله نبیل روز چهارشنبه، سی‌ام دلو، در یک نشست خبری موضع دسته انتخاباتی‌اش را در پیوند به اعلام نتیجه نهایی انتخابات از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام می‌کرد. او در این نشست گفت که نتیجه انتخابات غیرشفاف و تقلبی بود و بنابر این باطل است.

او روز اعلام نتیجه نهایی انتخابات را «مرگ دموکراسی» خواند و گفت که در انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان ۱.۲ میلیون رای تقلبی به کار رفته بود. رحمت‌الله نبیل روز اعلام نتیجه انتخابات را به رهبران حکومت «تسلیت» گفت.

کمیسیون مستقل انتخابات روز سه‌شنبه نتیجه نهایی انتخابات را اعلام کرد. در این نتیجه محمداشرف غنی برنده و عبدالله عبدالله در جایگاه دوم قرار گرفته است. رحمت‌الله نبیل در نتیجه نهایی در جایگاه چهارم قرار دارد.

محمداشرف غنی پس از اعلام نتیجه نهایی پیروزی‌اش را جشن گرفت و آن را «پیروزی مردم و جمهوریت» خواند. اما عبدالله عبدالله نتیجه نهایی انتخابات را رد کرد و هم‌زمان اعلام کرد که براساس آرای بایومتریک شده برنده است و حکومت همه شمول را تشکیل خواهد داد.

رحمت‌الله نبیل در این نشست خبری اما اعلام کرد که به هیچ صورت حکومت برآمده از تقلب را نمی‌پذیرد و حکومت «عکس‌العملی» را نیز به خیر مردم نمی‌داند.

او با اشاره به روند گفت‌وگوهای صلح و تنش‌های انتخاباتی که به وجود آمده است، پیشنهاد کرد که محمداشرف غنی، عبدالله عبدالله و رهبران طالبان قربانی بدهند و حکومت با قاعده وسیع را تشکیل دهند و کشور را از بحران نجات دهد.

رحمت‌الله نبیل از همه طرف‌های سیاسی خواست که ناظر اوضاع نباشند و برای بیرون رفت از بحران دست به کار شوند.

او پیشنهاد کرد که با توجه به بحرانی که به وجود آمده است، باید این چالش به فرصت تبدیل شود و هم‌زمان برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در داخل افغانستان اقدام شود.

آقای نبیل افزود: «تیم انتخاباتی امنیت‌ و عدالت روند انتخابات را باطل می‌داند و با درنظرداشت وضعیت وخیم پیش آمده، پیشنهاد می‌کند که هم اشرف غنی، عبدالله عبدالله و هم طالبان از ادعای خود بگذرند. مذاکرات بین‌الافغانی هرچه زودتر در داخل افغانستان شروع شود. برای تشکیل حکومت مصالحه ملی هم صدا شویم.»

رحمت‌الله نبیل هم‌چنان از جامعه جهانی خواست که در شرایطی کنونی از هیچ حکومتی اعلام حمایت نکند و به آن مشروعیت ندهد. پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات به نظر می‌رسد که شرکا و متحدان افغانستان در این باره از احتیاط کار گرفته و واکنشی به آن نشان نداده‌اند.

این نامزد انتخاباتی از نیروهای امنیتی خواست که بی‌طرفی‌شان را حفظ کنند و هم‌چنان از مسوولان خواست که از نیروهای امنیتی علیه مردم استفاده نکنند.

او هم‌چنان نسبت به برخی از تحرکات نیز هشدار داد و گفت که از شب گذشته به این سو عکس‌های «احمدشاه مسعود و عبدالله عبدالله» از قول‌ اردوهای ارتش پایین آورده شده است. او نسبت به پی‌آمدهای این کار هشدار داد.

رحمت‌الله نبیل در این نشست از شیوه حکومت‌داری محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله نیز انتقاد کرد و جنجالی‌شدن انتخابات را مسوولیت آن‌ها عنوان کرد.

دکمه بازگشت به بالا