رحمانی در مراسم افتتاح شورای ملی: حکومت به فرهنگ سرپرستی خاتمه دهد

۸صبح، کابل: میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان در مراسم افتتاح سال سوم کاری دوره هفدهم شورای ملی از حکومت خواست که به «عرف سرپرستی» در ادارات دولتی خاتمه دهد.

رییس مجلس نماینده‌گان روز شنبه، شانزدهم حوت در این مراسم گفت که همکاری نزدیک بین سه قوه دولت و احترام به جایگاه هر سه قوه رسیدن به دولت‌ قانون‌مند را تسهیل می‌کند.

به گفته او، احترام گذاشتن به مصوبه‌های مجلس نماینده‌گان، احترام به قانون است.

او گفت که رای اعتمادگرفتن اعضای کابینه از سوی مجلس نماینده‌گان قانونی بودن این نهاد را تقویت می‌کند.

میررحمان رحمانی در عین حال خاطرنشان کرد که در آغاز سال سوم کاری دوره هفدهم شورای ملی، مجلس نماینده‌گان انتظار دارد که رهبری دولت به عرف سرپرستی خاتمه بدهد و اعضای کابینه، دادگاه عالی و سایر مقام‌هایی را که نیاز به رای اعتماد مجلس دارند، برای گرفتن رای اعتماد معرفی کند.

از جانب دیگر، رییس مجلس نماینده‌گان در مراسم افتتاح شورای ملی از طالبان خواست که خشونت‌ها را کاهش و در مذاکرات انعطاف نشان دهند.

او هم‌چنان گفت که طالبان از طرح و اجرای اجنداهایی که جنبه اجرایی ندارد، دست بردارند.

به گفته رحمانی، مجلس نماینده‌گان از رهبری طالبان می‌خواهند که در تاریخ کشور به عنوان صلح‌کننده‌گان با عزت یاد شوند و به این ترتیب خشونت‌ها را کاهش و به آتش‌بس دایمی تن دهند.

رییس مجلس نماینده‌گان با اشاره به روند صلح گفت که افغانستان در یک آزمون تاریخی قرار دارد و همکاری بین سه قوه دولت در این مرحله مهم است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن