سقوط ولسوالی قوش‌تپه؛ عملیات بازپس‌گیری آغاز نشده است

۸صبح، کابل: حدود چهار روز از ادعای گروه طالبان مبنی بر سقوط ولسوالی قوش‌تپه ولایت جوزجان به دست این گروه می‌گذرد، تا اکنون اما عملیات برای بازپس‌گیری این ولسوالی آغاز نشده است.

 عبدالحی حیات، از اعضای شورای ولایتی جوزجان روز شنبه، پانزدهم سرطان، در صبحت با روزنامه ۸صبح گفت با گذشت چهار روز از سقوط ولسوالی قوش‌تپه و به رغم دستور آغاز عملیات برای بازپس‌گیری این ولسوالی، تا اکنون این عملیات شروع نشده است. به گفته او، بسیاری از مراکز دولتی و پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در ولسوالی قوش‌تپه به دست گروه طالبان افتاده و تخریب شده است. این عضو شورای ولایتی تأکید می‌کند که برای تصرف دوباره ولسوالی قوش‌تپه، به یک عملیات گسترده نیاز است. 

در همین حال، سخنگوی والی جوزجان می‌گوید که نیروهای تازه و کمکی به ولسوالی قوش‌تپه اعزام شده‌اند و به زودی عملیات برای تصرف دوباره این ولسوالی آغاز خواهد شد. فرویدن انیق، سخنگوی والی جوزجان، به روزنامه ۸صبح گفت که نیروهای کماندو از طریق ولسوالی درزاب به صورت قسمی عملیات‌شان را آغاز کرده‌اند و این عملیات تشدید خواهد شد.  

از جانب دیگر، در حالی که برخی از مسوولان محلی ولایت جوزجان سقوط ولسوالی قوش‌تپه را تأیید می‌کنند، اما فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی، سقوط این ولسوالی را به دست گروه طالبان رد کرد. به گفته او، طالبان این ولسوالی را تصرف نکرده‌اند و جنگ در این ولسوالی جریان دارد. امان افزود که نیروهای تازه و کمکی به محل رسیده‌اند و به زودی عملیات برای پاک‌سازی ولسوالی قوش‌تپه آغاز خواهد شد.

گروه طالبان روز سه‌شنبه، یازدهم سرطان اعلام کرد که ولسوالی قوش‌تپه را سقوط داده است؛ اما مسوولان محلی این ادعای آن گروه را رد کرد. فریدون انیق، سخنگوی والی جوزجان، در آن زمان به روزنامه ۸صبح گفت که به دلیل درگیری «شدید» میان نیروهای امنیتی و طالبان، رابطه این ولسوالی با مرکز ولایت جوزجان قطع شده است و به همین دلیل خبر سقوط این ولسوالی را تأیید کرده نمی‌تواند.

در سوی دیگر، گروه طالبان مدعی بود که به صورت کامل کنترل این ولسوالی را به دست گرفته است. این گروه هم‌چنان گفته بود که در جریان درگیری برای تصرف این ولسوالی ۱۰ سرباز پولیس کشته و ۱۵ سرباز دیگر زخمی شده‌اند. گروه طالبان هم‌چنان اعلام کرده بود که ۷۸ سرباز دیگر به اسارت افراد وابسته به این گروه درآمده‌اند.

دو روز پس از سقوط این ولسوالی، گروه طالبان اعلام کرد که ۴۲ نفر از سربازانی را که در جنگ ولسوالی قوش‌تپه به اسارت گرفته بودند، به وساطت بزرگان محل آزاد کرده‌اند.

عبدالحی حیات و فریدون انیق نیز رها شدن ۴۲ سرباز نیروهای امنیتی را تأیید کرده‌اند.

از سوی دیگر، عبدالحی حیات، از اعضای شورای ولایتی جوزجان، می‌گوید که مدیر امنیت ولسوالی قوش‌تپه هنگام عقب‌نیشنی با چند نفر از سربازانش توسط طالبان کشته شده‌اند.

ولسوالی قوش‌تپه یکی از ولسوالی‌های ناامن ولایت جوزجان است. در سال گذشته گروه داعش بر بخش‌های وسیع این ولسوالی تسلط داشت. پس از درگیری میان گروه داعش و طالبان در جوزجان، جنگ‌جویان داعش به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تسلیم شدند و این بخش‌ها تحت حاکمیت گروه طالبان درآمد.

دکمه بازگشت به بالا