دور ششم مذاکرات قطر و «کاهش اختلاف‌ها»

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که کاهش خشونت در افغانستان مسوولیت اخلاقی همه طرف‌ها است و نظامیان امریکایی آماده‌اند در همین راستا سلاح‌شان را به زمین بگذارند. آقای خلیل‌زاد روز شنبه، ۱۴ ثور در توییترش نوشت: «گذاشتن سلاح‌ به زمین از سوی تمام طرف‌ها نتیجه هر پروسه صلح است. توافق تمام طرف‌ها به هدف کاهش خشونت برای رسیدن به این نتیجه ضروری و مسوولیت اخلاقی است. ما برای این امر آماده هستیم.»

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در حالی این موضوع را بیان می‌کند که دو روز پیش او در توییترش نوشته بود که زمان پذیرش صلح، به زمین گذاشتن سلاح و توقف خشونت‌ها در افغانستان فرا رسیده است.

زلمی خلیل هم‌چنان نوشته است که او در ششمین دور گفت‌وگوی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان به طالبان خاطر نشان کرده است که مردم افغانستان برادران و خواهران آن‌ها اند و این مردم خواستار صلح و پایان جنگ هستند و گروه طالبان باید به خواست‌ مردم توجه کند.

ششمین دور گفت‌وگوی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان، روز چهارشنبه گذشته به صورت رسمی در دوحه پایتخت قطر، شروع شد. آقای خلیل‌زاد بامداد روز جمعه، ۱۳ ثور، در توییترش نوشته است که برای از سرگیری مذاکرات به دوحه رفته است و راه‌های برقراری صلح در افغانستان را جست‌وجو می‌کند.

 

سخنگوی طالبان: خلیل‌زاد واضح بگوید

اما گروه طالبان در واکنشی به این اظهارات نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته بود که «زلمی خلیل‌زاد نباید به فکر به زمین گذاشته شدن سلاح‌ها توسط طالبان باشد بلکه به جای آن به امریکا تفهیم کند که از زور کار نگیرد و برای ابقای «اداره کابل» تلفات جانی و زیان مالی بیش‌تر متحمل نشود». ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، در توییتی گفته است که حمایت امریکا از دولت افغانستان، یک استراتژی ناکام است و منتج به نتیجه نخواهد شد.

اما در این میان، به باور نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، صلح نیازمند بحث و توافق روی چهار موضوع متصل به هم است. این موضوعات به گفته خلیل‌زاد شامل خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تضمین مبارزه با تروریسم بین‌المللی، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس می‌شود. او تأکید کرده است که در این دور از گفت‌وگوها تلاش می‌‌شود تا روی این چهار موضوع توافق شود. به گفته خلیل‌زاد، چنان‌چه روی این چهار موضوع توافق نهایی به دست نیاید، هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت. با موضع‌گیری تازه زلمی خلیل‌زاد، گروه طالبان از کم‌تر شدن فاصله در گفت‌وگوهای صلح با امریکا در قطر خبر داده است. دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر گفته است که اختلاف نظرها در گفت‌وگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان و گروه طالبان کم‌تر شده است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، روز شنبه، ۱۴ ثور در دوحه با ارسال پیامی صوتی به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که هر دو جانب پیشنهادهای‌شان را مبنی بر برنامه خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان مطرح کردند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر گفته است که برای توافق نهایی در رابطه به خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان با نماینده‌گان امریکا در قطر مذاکره می‌کنند.

طبق گزارش رسانه‌های بین‌المللی زلمی خلیل‌زاد در ششمین دور گفت‌وگوی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان خواستار آتش‌بس این گروه با دولت افغانستان نیز شده است، اما گروه طالبان هرگونه آتش‌بس را تا زمانی که نیروهای امریکایی و ناتو از این کشور خارج نشوند، رد کرده است.

اخیراً شمار زیادی از کمیته‌های کاری در لویه‌جرگه مشورتی صلح نیز خواهان آتش‌بس فوری میان طرفین درگیر شده و خواهان گفت‌وگو و مذاکره مستقیم طالبان با حکومت افغانستان گردیدند، اما طالبان آتش‌بس و مذاکره با حکومت را رد کردند.

با فرا رسیدن، ماه رمضان، برخی مقامات و اشتراک کننده‌گان در لویه‌جرگه از طالبان خواستند تا در این ماه آتش‌بس کنند. سال گذشته افراد طالبان برای سه روز عید فطر با حکومت افغانستان آتش‌بس کردند، ولی پس از آن دوباره حملات‌شان بر نیروهای حکومتی و غیر نظامیان را آغاز کردند. در واکنش به درخواست لویه‌جرگه مبنی بر آتش‌بس در ماه رمضان، طالبان گفته‌اند که «جهاد در رمضان ثواب بیش‌تر دارد» و آنان به جنگ ادامه می‌دهند.

جرگه بزرگ مشورتی صلح هفته گذشته به منظور تعیین حدود،‌ چارچوب و روشن شدن خطوط سرخ دولت در گفت‌و‌گو با گروه طالبان برگزار شد. در این جرگه حدود سه هزار و ۲۰۰ تن از سراسر کشور اشتراک کرده بودند.

این جرگه روز جمعه گذشته با نشر قطع‌نامه‌ای به پایان رسید. در این قطع‌نامه بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، حفظ دست‌آورد‌های چند سال گذشته و آتش‌بس با گروه طالبان تاکید شده است.

گفتنی است که برگزاری این جرگه با مخالفت شماری از دسته‌های انتخاباتی، احزاب، مقام‌های دولتی و شخصیت‌های سیاسی هم روبه‌رو بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن