وزیر خارجه قطر: جامعه جهانی استراتیژی روشن برای مقابله با بحران انسانی در افغانستان ندارد

۸صبح، کابل: وزیر امور خارجه قطر گفته است که جامعه جهانی برای مقابله با بحران انسانی که مردم افغانستان با آن مواجه‌‌اند، راهکار مشخص ندارد.

عبدالرحمان آل‌ثانی، وزیر امور خارجه قطر روز شنبه، دوازدهم قوس، با ابراز نگرانی از وضعیت دشوار بشری در افغانستان، از نبود یک استراتیژی مشخص در قبال بحران انسانی در افغانستان انتقاد کرد.

وزیر خارجه قطر تصریح کرده است که سازمان ملل متحد و شورای امنیت این سازمان راهکار روشن برای مقابله با بحران انسانی و بشری در افغانستان ندارند.

از سویی هم،  آل ثانی در اعلامیه وزارت امور خارجه قطر  تأکید کرده است که بازیگران بین‌المللی نباید کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان را سیاسی کنند.

آل ثانی گفته است: «کمک‌های بشردوستانه نباید سیاسی شود، زیرا مجازات کردن مردم افغانستان به دلیل کنترل طالبان، ناعادلانه است.»

آل‌ثانی افزوده است که کشورش برای برقراری ارتباط با همه ذی‌نفعان، از جمله طالبان، کشورهای همسایه و اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، تلاش می‌کند تا ثبات در افغانستان برقرار شود.

در همین‌ حال، این مقام قطری گفته است که در مورد تهدید داعش و سازمان‌های تروریستی در حال رشد در افغانستان، نگران است.

وی با اشاره به این‌که حکومت طالبان افغانستان به دلیل مسدود شدن حساب‌ها قادر به پرداخت معاشات کارمندانش نیست، افزود که این وضعیت ممکن است بحران را تشدید کند و زمینه را برای جذب مردم محلی توسط سازمان‌های تروریستی فراهم سازد.

این کشور از شرکای خود خواسته است که به گونه فعال به این موضوع رسیده‌گی کنند و منتظر عواقب سقوط کابل نباشند.

قطر در حالی از نبود استراتیژی روشن سازمان ملل متحد و شورای امنیت این سازمان در باره افغانستان انتقاد می‌کند که در پی سقوط نظام به دست طالبان، بیش از سه ماه است که بحران بشری ناشی از گرسنه‌گی در کشور اوج گرفته است.

گفتنی است که به گسترش دامنه این بحران، نگرانی‌ها در مورد تشدید فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان نیز افزایش یافته است.

دکمه بازگشت به بالا