وزیر خارجه قطر: منع آموزش دختران «عقب‌گرد» است، طالبان از نظام اسلامی ما الگو بگیرد

۸صبح، کابل: وزیر خارجه قطر اقدامات طالبان در زمینه تحصیل دختران در افغانستان را «بسیار ناامیدکننده» و «یک گام به عقب» توصیف کرده است. او از رهبری طالبان خواسته است که در چگونه‌گی اداره یک نظام اسلامی به قطر نگاه کنند.

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل‌ثانی، روز پنج‌شنبه، هشتم میزان، در یک نشست خبری با جوزف بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به بسته ماندن مکاتب به روی دختران دوره لیسه و متوسطه اشاره کرد.

او گفت: «اقدامات اخیر که متأسفانه در افغانستان شاهد آن بودیم، گام‌هایی به عقب و بسیار ناامیدکننده بود.»

وزیر خارجه قطر می‌گوید، برای این‌که طالبان به چنین اقدامات دست نزنند، به کار با آن‌ها باید ادامه داد. به گفته او، قطر سعی کرده است، نشان دهد که چگونه کشورهای اسلامی می‌توانند قوانین خود را اجرا و با مسایل زنان برخورد کنند.

شیخ محمد گفت: «یکی از نمونه‌ها دولت قطر است که یک کشور مسلمان است. سیستم ما یک نظام اسلامی است؛ اما ما تعداد زنان را در نیروی کار، دولت و آموزش عالی از مردان بیش‌تر داریم.»

وزیر خارجه قطر از طالبان خواست که دستاوردهای سال‌های گذشته را حفظ کنند؛ اما در عین حال به جامعه جهانی و دولت‌های «دوست» هشدار داد که افغانستان را به خاطر تسلط طالبان منزوی نکنند.

جوزف بورل نیز در این نشست خبری برخی از اتفاقات در افغانستان را «بسیار ناامیدکننده» خوانده است.

در حالی که مکاتب دوره متوسطه و عالی پسرانه شروع شده، اما مکاتب دخترانه تعطیل است. طالبان گفته‌اند که تلاش می‌کنند تا زمینه آموزش دختران را در سطوح متوسطه و عالی فراهم کنند.

قطر از چند سال به این‌سو میزبان دفتر سیاسی طالبان بود و مذاکرات امریکا و طالبان و نیز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در این کشور برگزار شد. قطر روابط نزدیک با طالبان دارد. بسیاری از سفارت‌ها و نماینده‌گی‌های سیاسی که پیش از این در افغانستان مستقر بود، در دوحه کار می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا