قتالی خطاب به انصاری: هرات جای تولید داعش نیست

۸صبح، هرات: به دنبال سخنان مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد گازرگاه هرات، که حضور در نظام افغانستان را «گناه کبیره» خوانده بود، سیدوحید قتالی، والی هرات، می‌گوید هرات جایی برای تولید داعش نیست.

او که روز شنبه، دوم حوت، در یک نشست‌ خبری با رسانه‌ها صحبت می‌کرد، گفت: «در شرایطی که امارات به فضا می‌رسد، ایران در پی نفت و اتُم است، عربستان در حال ساخت عروس‌ شهرها است، هرات جایی برای تولید داعش نیست.»

والی هرات خطاب به مولوی انصاری گفت: «پایه برق را توسط خواهرزاده خود انفجار دادی به تو چیزی نگفتند، اسلام همین است که یک عروس را لت‌وکوب بکنید؟ ماجراجویی و تفنگ کار تو نیست، کار آن‌ها است که دو میلیون شهید دادند.»

آقای قتالی هشدار داد: «مگر ما مُرده باشیم که در این شهر دوباره وحشت بیاید، بیرق‌های پلید خود را پایین کنند. ما خون دادیم تا این شهر آباد شود و مردم آرام شوند، خون ما بریزد، نمی‌گذاریم داعش بیاید؛ این خوش‌خدمتی‌ها را نکنند، شرم کنند.»

والی هرات تصریح کرد: «پا از گلیم خود بیش‌تر دراز نکن، احساسات مردم را جریحه‌دار نکن، این ملت می‌خواهد به آبادانی فکر کند، نو بر آب‌های خود حاکم شده، بر بند سلما و کمال‌خان و معادن خود حاکم شده؛ توطیه بیگانه را نیار سر ما.»

این مقام ارشد محلی هرات در ادامه سخنانش افزود، فصل این گذشته که کسی به دستور بیگانه اندیشه‌های افراطی را تولید کند و مردم از وحشت و جنگ خسته شدند. از دید او، به دستور بیگانه بر علیه نیروهای امنیتی افواهات گفته می‌شود.

مولوی انصاری در سخنانش گفته بود عالمان دین که از نظام کنونی حمایت می‌کنند، از «یهود و نصارا» بدتر هستند، اما والی هرات باور دارد یهود کسی است که داعش را تولید می‌کند و قصد دارد مردم را به سوی بدبختی ببرد.

سیدوحید قتالی گفت: «یهود کیست؟ یهود کسی است که داعش را تولید کرده، یهود کسی است که تفرقه می‌‌اندازد، یهود کسی است که می‌خواهد ما را به طرف فقر و بدبختی ببرد، یهود کسی است که نمی‌خواهد ما بندهای خود را بسازیم، یهود کسی است که می‌خواهد ما سرمایه خود به کشورهای همسایه ببریم.»

سخنان اخیر مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد گازرگاه هرات، که از نیروهای امنیتی خواسته بود «از گرسنه‌گی بمیرند بهتر است، تا در نظام باشند»، واکنش زیادی به دنبال داشت و کاربران شبکه‌های اجتماعی در مقابل آن، از نیروهای امنیتی پشتانی کردند.

دکمه بازگشت به بالا