هشدار پوتین به اوکراین: جنگ شدت می‌یابد

بر بنیاد گزارش‌ها، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، گفته است که در صورت زیر فشار قرار گرفتن سربازان روسی، جنگ در اوکراین شدت می‌یابد و پاسخ روسیه شدیدتر خواهد بود.

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده است که پوتین روز جمعه، ۱۶ سپتامبر، در نشست سازمان همکاری‌های شانگهای در اوزبیکستان، گفته است که این حمله به منظور جلوگیری از توطیه غرب برای تجزیه روسیه صورت گرفته است.

پوتین گفته است: «اخیراً، نیروهای مسلح روسیه، چند ضربه حساس وارد کرده‌اند. بیایید فرض کنیم که آن‌ها یک هشدار است. اگر وضیعت به همین منوال ادامه یابد، پاسخ‌ها جدی‌تر خواهد بود.»

پوتین در عین حال، در مورد عملیات ضد تهاجمی اوکراین گفته است: «بیایید ببینیم چگونه توسعه می‌یابد و چگونه به پایان می‌رسد.»

او گفته است که روسیه، در پاسخ به اوکراین، زیر ساخت‌های این کشور، از جمله سد مخزنی و تامین برق را ضربه زده است.

به گفته پوتین، عملیات قوای خاص روسیه بدون تغییر باقی می‌ماند: «ستاد کل، یک چیز را مهم و چیزی دیگری را فرعی می‌داند؛ اما وظیفه اصلی بدون تغییر باقی می‌ماند و در حال اجرا است. هدف اصلی، آزاد سازی کل قلمرو دنباس است.»

بر بنیاد گزارش‌ها، روسیه در مجموع یک‌-پنجم خاک اوکراین، از جمله بسیاری از استان‌های جنوبی زاپوریژیا، خرسون و کریمه را تصرف کرده است.

پس از شکست نیروهای روسی در منطقه خارکیف، در شمال‌شرقی اوکراین که انتقاد شدید تحلیل‌گران نظامی را برانگیخت، این اولین اظهار نظر عمومی پوتین درباره جنگ اوکراین بود.

دکمه بازگشت به بالا