پوتین: قدرت بریکس به گونه پیهم در حال افزایش است

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می‌گوید که همکاری میان قدرت‌های اقتصادی نوظهور (BRICS) متشکل از برازیل، روسیه، هند، چین و افریقای جنوبی در حال افزایش است و اقتدار این اتحادیه با گذشت هر سال بیش‌تر می‌شود.

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که نشست بریکس روز پنج‌شنبه، ۲۳ جون به شکل ویدیویی میان کشور‌های عضو این گروه برگزار شده است.

به گفته پوتین، کشورهای بلوک آنان درگیر عمیق‌سازی همکاری در موضوعاتی‌ اند که در دستور کار جهانی و منطقه‌ای قرار دارد.

او هم‌چنان تصریح کرده که این روند افزایش همکاری واقع‌بینانه است، زیرا این پنج کشور توانایی اقتصادی، علمی، فنی و انسانی واقعی را دارند.

او افزود که آنان می‌توانند به گونه مؤثر با یک‌دیگر همکار باشند تا ثبات و امنیت بین‌المللی، رشد و رفاه پایدار مردم‌شان را تضمین کنند.

رییس‌جمهور روسیه گفت که مسکو موضوع نشست را با شعار «تقویت مشارکت باکیفیت بریکس، آغاز دوره جدیدی برای توسعه جهانی» مرتبط می‌داند.

به گفته او، پیچیده‌گی و ماهیت فراملی چالش‌ها و تهدیدهای جامعه بین‌المللی نیازمند جست‌وجوی پاسخ‌های جمعی است، در صورتی که این بلوک در آن مشارکت فعال داشته باشد.

پوتین افزود که مشکلاتی از قبیل مناقشه، مبارزه با تروریسم، جنایات سازمان‌یافته، به‌ویژه استفاده جنایت‌کارانه از فناوری‌های جدید، مبارزه با تغییرات اقلیمی و گسترش عفونت‌های خطرناک را به گونه مشترک حل کرد.

او از شی جین پینگ، رییس جمهور چین و سایر همکاران چینی‌اش به دلیل سهم فعال‌شان در سال جاری برای ارتقای مشارکت استراتژیک بریکس سپاس‌گزاری کرد.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که درخواست اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا پذیرفته شد و این کشور اکنون به گونه کشور نامزد، منتظر پیوستن به اتحادیه اروپا است.

گفتنی است که هجوم روسیه بر اوکراین سبب تیره‌گی روابط کشورهای عضو این گروه با امریکا و کشورهای اروپایی شده است.

دکمه بازگشت به بالا