پوتین: پایان عصر تک‌قطبی نزدیک است

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، می‌گوید که «عصر نظم تک‌قطبی جهان، به پایان خود نزدیک می‌شود.»

پوتین این سخن را امروز سه‌شنبه، ۱۶ آگست، در نشستی امنیتی که با حضور مقام‌های شماری از کشورهای آسیایی، آفریقایی و امریکای لاتین در مسکو برگزار شده بود، بیان کرده است.

رییس جمهور روسیه در این نشست امریکا و غرب را متهم کرده است که برای حفظ «هژمونی» خود جنگ در اوکراین را طولانی می‌کنند و آن را به سایر کشورها توسعه می‌دهند.

او گفته است: «آنان (قدرت‌های غربی) به جنگ‌ها نیاز دارند تا هژمونی‌شان را حفظ کنند. از همین‌ رو مردم اوکراین را به سپر دم بلا مبدل کرده‌اند.»

پوتین همچنان امریکا را متهم کرده است که تلاش دارد جنگ‌ها را در آسیا، آفریقا و امریکای لاتین شعله‌ور کند.

وی بار دیگر از حمله نظامی روسیه به اوکراین دفاع کرده و گفته است که به‌ دلیلی این جنگ را شروع کرده که واشنگتن، اوکراین را به سنگر «ضد روسیه» تبدیل کرده بود.

پوتین سفر نانسی پلوسی، رییس مجلس نماینده‌گان امریکا به تایوان را که چین با آن به‌شدت مخالفت کرد، تلاشی برای برهم زدن ثبات جهانی دانسته است.

او گفت: «ماجراجویی امریکا در تایوان فقط سفر یک سیاست‌مدار غیرمسوول نبود. این بخشی از یک استراتژی عمدی و آگاهانه امریکا برای  بی‌ثبات کردن وضعیت و ایجاد هرج‌ومرج در منطقه و سراسر جهان بود.»

به گفته پوتین این سفر مثال روشنی از بی‌احترامی امریکا به حاکمیت ملی دیگر کشورها و ملکفیت‌های بین‌المللی این کشور بوده است.

روسیه به تاریخ ۲۴ فبروری سال جاری بر اوکراین حمله کرد؛ حمله‌ای که موجب اتحاد کشورهای غربی علیه روسیه شده است. از سویی هم، روسیه تلاش دارد که برخی از کشورهای آفریقایی، آسیایی و امریکای لاتین را با خود همسو کند.

دکمه بازگشت به بالا