پوتین در دیدار با روحانی: روسیه از عضویت ایران در سازمان شانگهای حمایت می‌کند

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در دیدار با حسن روحانی، رییس جمهور ایران گفته است که روسیه از عضویت کامل در سازمان همکاری‌‎های شانگهای استقبال می‌کند.

اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در چین برگزار می‌شود و حسن روحانی نیز به چین سفر کرده و در حاشیه‌ی اجلاس دیدارهای دوجانبه‌ای با سران کشورهای دیگر دارد.

ایران عضو ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای است.

آقای پوتین در دیدار با حسن روحانی گفته است: «زمانی طولانی است که ایران در سازمان شانگهای به عنوان عضو ناظر مشارکت داشته است. ما به خواست ایران برای عضویت کامل واقفیم، شما هم موضع ما در حمایت از عضویت کامل ایران را می‌دانید.»

روسیه پیش از این نیز اعلام کرده است که موافق عضویت کامل ایران در این سازمان است.

روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، اوزبیکستان، تاجیکستان، هند و پاکستان اعضای سازمان همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی شانگهای هستند. به جز ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس نیز به عنوان ناظر در این سازمان حضور دارند.

در حاشیه‌ی اجلاس سران سازمان شانگهای، روسای جمهوری ایران و روسیه درباره‌ی بحران سوریه، خروج امریکا از توافق هسته‌ای و مبارزه با «تروریسم» گفت‌وگو کردند.

آقای پوتین در ملاقات با آقای روحانی گفته است که ایران و روسیه در روابط اقتصادی و در «تأمین ثبات منطقه» همکاری‌های موفقی دارند.

آقای روحانی هم درباره‌ی ادامه‌ی همکاری‌های دو کشور ابراز امیدواری کرده است.

او درباره‌ی توافق هسته‌ای نیز گفته است که پس از «خروج یکجانبه و غیر قانونی امریکا»، روسیه نقش مهمی برای حفظ برجام و اجرای تعهدات طرف‌های دیگر دارد.

آقای روحانی با ممنون حسین، رییس جمهور پاکستان نیز دیدار داشته است.

دیدگاه are closed.