پوتین: تجمع گروه‌های تروریستی در افغانستان می‌تواند امنیت کشورهای ذی‌نفع را برهم زند

۸صبح، کابل: ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه از گردهم آمدن گروهای تروریستی از عراق و سوریه در افغانستان خبرداده و هشدار داده است که این گروه‌ها می‌تواند ثبات و امنیت کشورهای مستقل ذی‌نفع را بر هم بزند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، پوتین روز چهارشنبه، بیست‌ویکم میزان گفته است که «تروریست‌ها» از عراق و سوریه در افغانستان جمع می‌شوند و این می‌تواند برای کشورهای منطقه خطر آفرین باشد.

ظاهراً منظور پوتین از گروه‌های تروریستی، داعش است که در این دو کشور حضور فعال دارند. روسیه در جریان سال‌های گذشته، عملیات وسیع را علیه گروه داعش در سوریه  انجام داده است.

با این حال، رییس جمهور روسیه تصریح کرده است که این کشور برای جلوگیری از این تهدیدات، نظارت خود بر مرزهای افغانستان را افزایش می‌دهد.

او اطمینان داده است که روسیه آماده‌گی کامل برای مقابله با شبه نظامیان را دارد. از این رو وی بر هماهنگی بیش‌تر میان مجریان قانون و امنیت در این کشورها تأکید کرده است.

پوتین وضعیت افغانستان را بعد از خروج امریکا به دلیل فعالیت گروه داعش پیچیده توصیف کرده است و نیز گفته است که تهدیدات احتماالی ناشی از آسیای میانه، منطقه قفقاز و مناطق دیگر را به تفصیل در اجلاس سران سازمان امنیت جمعی و شانگ‌های ماه گذشته بررسی کرده‌اند.

اجلاس شانگ‌های ماه گذشته در دوشنبه، پایخت تاجیکستان برگزار شد. در این نشست، کشورهای اشتراک کننده در مورد موضوعات مهم منطقه‌ای و امنیتی از جمله اوضاع افغانستان، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر بحث کردند.

او افزوده است که این مساله را در نشست آینده سران انجمن کشورهای مستقل ذی‌نفع بررسی خواهند کرد.

گفتنی است که انجمن کشورهای مستقل ذی‌نفع شامل کشورهای اتحاد جماهیر شوری سابق است. این انجمن در سال ۱۹۹۱ توسط کشورهای روسیه، بلاروس و اوکراین ایجاد شد و مرکز اصلی آن در مینسک، پایتخت روسیه سفید است.

دکمه بازگشت به بالا