پوتین و شی در حاشیه نشست شانگهای گفت‌وگو کردند

شی جین پینگ، رییس جمهور چین و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، در حاشیه نشست سران شانگهای در شهر سمرقند اوزبیکستان دیدار کردند.

روز پنج‌شنبه، ۱۵ سپتامبر، رییس جمهور چین در اولین دیدار روبه‌رو با پوتین پس از جنگ اوکراین، گفت که «از دیدار دوباره با دوست قدیمی‌ خود بسیار خوشحال» است.

پوتین نیز شی را «رفیق عزیز و دوست عزیز» خطاب کرد و گفت: «ما برای موقعیت متعادل دوستان چینی خود در رابطه با بحران اوکراین ارزش زیادی قایل هستیم.»

پوتین ادامه داد: «ما سوالات و نگرانی شما را در این باره درک می‌کنیم. در جلسه امروز ما البته موضع خود را توضیح خواهیم داد، هرچند قبلاً در این مورد صحبت کرده‌ایم.»

چین از محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین که کرملین آن را «علیات نظامی ویژه» می‌نامد و یا «تهاجم» خواندن آن، خودداری کرده است.

براساس گزارش خبرگزاری تاس روسیه، پوتین گفته است که سازمان همکاری شانگهای (SCO) باید به‌عنوان بستری برای تعامل سازنده تقویت شود.

رییس جمهور چین نیز گفته است: «در شرایط یک بیماری همه‌گیر جهانی، ما همچنان به برقراری تماس‌های استراتژیک موثر، به‌ویژه از طریق تماس‌های تلفنی، ادامه می‌دهیم.»

پوتین افزوده است که این سازمان کشورهای با تمدن‌ها و فرهنگ‌های مختلف را گرد هم می‌آورد که اولویت‌های سیاست خارجی و مدل‌های توسعه ملی متفاوتی دارند.

به گفته او، سازمان همکاری شانگهای بزرگ‌ترین سازمان چندملیتی است که حدود نیمی از جمعیت جهان را در یک زمان کوتاه تاریخی، متحد می‌کند.

گفتنی است که شی جین‌ پینگ از زمان ریاست‌ جمهوری در سال ۲۰۱۳ تاکنون، ۳۹ بار با پوتین ملاقات کرده است.

آخرین باری که شی و پوتین ملاقات کردند، چند هفته قبل از حمله روسیه به اوکراین بود که هر دو شراکت «بدون محدودیت» را اعلام کردند و قول همکاری بیشتر علیه غرب را دادند.

دکمه بازگشت به بالا