اتمام حجت وزیر صحت عامه با مردم: «طرح قیود روزگردی اجرا شود»

سیدحسن حسینی

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان، دیروز در یک نشست خبری در کابل از قیود روزگردی در هرات خبر داد. او گفت که این طرح سر از روز چهارشنبه باید در هرات روی دست گرفته شود. آقای وزیر گفت که «تصمیم» وضع قیود روزگردی در هرات طی نشستی به ریاست محمد‌سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری کشور، گرفته شده است. وی تأکید کرد که اداره‌های مربوط، مکلف‌‌اند طرح قیود روزگردی در هرات را هرچه زودتر نهایی کنند و سر از روز چهارشنبه در هرات عملی شود. وی هشدار داد که در روزهای آینده و با وارد شدن ویروس به گردش اجتماعی، هشتاد درصد شهروندان افغانستان یا بیش از ۱۶میلیون نفر در کشور «احتمالاً» به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد. وی ادامه داد که بر بنیاد پیش‌بینی‌ها، دست‌کم ۱۱۰هزار نفر در افغانستان با ویروس کرونا از بین خواهند رفت و ۲۱۰هزار شهروند زیر مراقبت جدی خواهند رفت.

او در ادامه نشست خبری افزود که اگر تجمع‌ها و عدم توجه به رهنمود‌های بهداشتی ادامه یابد، ابتلای ۸۰ درصد جمعیت به کووید-۱۹ حتمی خواهد شد.

چند روز قبل هم وزیر صحت عامه کشور با فرستادن طرحی به ریاست جمهوری، پیشنهاد قرنطین شهر هرات را داده و از وضع قیود روزگردی در این ولایت سخن زده بود؛ طرحی که هنوز چیز زیادی از آن به بیرون درز نکرده، اما همین‌قدر واضح شده که اگر اجرا شود، رفت‌و‌آمد سایر شهروندان به هرات ممنوع می‌شود، راه‌های زمینی و هوایی به هرات مسدود شده و دست‌کم مردم در خانه‌ها خود را قرنطین خواهند کرد.


با این حال، وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه سخنان وزیر صحت عامه را تصحیح کرده و گفته است که بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، در جریان ۵ ماه آینده، از ۳۲ میلیون جمعیت کشور، تقریباً ۸۰ درصد (۲۵٫۶ میلیون نفر) آن ممکن به ویروس کرونا آلوده شوند که از این جمله در حدود ۱۶ میلیون تن «اعراض و علایم» مرض را به درجه‌های مختلف خواهند داشت.

به گفته او، از جمله این ۱۶میلیون، در حدود ۷۰۰ هزار نفر ضرورت به تداوی داخل بستر را در شفاخانه‌ها خواهند داشت که از جمع آن‌ها وضعیت صحی تقریبآ ۲۲۳ هزار نفر وخیم خواهد شد.


نشست اضطراری والی با مردم

هم‌آهنگ با نشست وزیر صحت عامه کشور، در هرات هم نشستی مشترک با حضور نماینده‌های مختلف مردم در دفتر والی هرات برگزار شد.

مهدی حدید، عضو شورای ولایتی هرات که در این نشست حضور داشته، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که در دفتر والی فیصله شد که سر از روز چهارشنبه، دست‌کم برای ۷۲ ساعت طرح قیود روزگردی در هرات حاکم شود. او تاکید می‌کند که با ختم این میعاد، نیاز‌سنجی و امکان‌سنجی‌های بعدی برای دوام این طرح مورد بررسی قرار خواهد گرفت. آقای حدید تاکید می‌کند که در نشست، فیصله شده که به برخی اصناف و پیشه‌وران که نیاز مبرم به فعالیت دارند، زیر تدابیر خاص اجازه داده می‌شود که به مردم خدمات‌رسانی کنند. به گفته وی، برخی اماکن مزدحم شهر هرات که نیاز به فعالیت در آن‌ها احساس کم‌تری می‌شود، در ختم فاز اول قیود روزگردی، باید مسدود بمانند.

آقای حدید به این نظر است که نشست خبری وزیر صحت عامه افغانستان به معنای تمام کردن حجت با مردم است. او می‌گوید که با ثبت نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان که در داخل کشور به آن مصاب شده است، گردش ویروس کرونا در کشور به فاز دوم رسیده است. به گفته وی، فاز اول بیماری در مورد کسانی اطلاق می‌شود که حامل ویروس کرونا از ایران به افغانستان بودند.

 

۵۰ درصد زیر خط فقر

با این وصف طرح قرنطینه کردن ولایت هرات مخالفان و موافقان خودش را دارد. برخی به این باور اند که اگر طرح اجرایی شود، وضعیت صحی هرات رو به بهبود می‌رود و آمار مبتلایان به ویروس کرونا کاهش خواهد یافت؛ اما برخی دیگر به فقر و تنگ‌دستی مردم در روزهای قرنطینه بودن هرات اشاره می‌کنند.

بنا بر گزارش ریاست کار و امور اجتماعی، آمار تخمینی نشان می‌دهد که دست‌کم ۵۰ درصد شهروندان هرات با درآمد روزانه مواد مورد نیاز برای گذران زنده‌گی را به دست می‌آورند.

عبدالقیوم افغان، رییس اداره کار و امور اجتماعی هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح، به این نظر است که تمرکز افراد کم‌بضاعت در شهرها برای زنده‌گی و درآمد کم روزانه، توان مبارزه برای زنده ماندن را از مردم گرفته است. او تصریح می‌کند که وضع زنده‌گی اکثر خانواده‌هایی که در روستاها و ولسوالی‌ها زنده‌گی می‌کنند، نسبت به شهر‌نشینان اندکی بهتر است. با این حال به گفته وی، نمی‌توان گفت که همه‌ی مردم از کیفیت زنده‌گی یکسان بهره برده‌اند.

 

قرنطین با تدابیر ویژه

موضوع قرنطین کردن هرات در کنار برخی مسوولان دولتی، فعالان مدنی را هم حساس کرده است. سید‌اشرف سادات، عضو شبکه نهادهای مدنی در هرات، به این باور است که اگر با طرز‌العمل‌های ویژه و پاسخ‌ده، هرات به قرنطین سوق داده شود، امکان دارد مردم از آن استقبال کنند. او با این حال می‌افزاید که هم اکنون شمار زیادی از مردم حتا نان شب را برای خوردن ندارند و همین مسأله سبب نگرانی فعالان اجتماعی و مدنی شده است. به باور آقای سادات، برای کنترل و مبارزه با ویروس کرونا، هرات باید در صدر برنامه‌های صحی وزارت صحت افغانستان و سیاسیون در مرکز کشور باشد. او تاکید می‌کند که توجه به وضعیت فعلی هرات و ولایت‌های غربی افغانستان با حضور دست‌کم ۱۵۰ هزار مهاجر که اخیراً از ایران به هرات برگشته‌اند، باید در محراق امور سیاسی در مرکز کشور قرار گیرد.

 

آمار ضد‌و‌نقیض مبتلایان به کرونا

این حرف و حدیث‌ها در حالی بالا گرفته که بنا بر گزارش ریاست صحت عامه هرات، در زمان نوشتن این گزارش مجموع موارد بستری شده به رقم ۲۲ رسیده است. هم‌چنان تا کنون ۳۱۱ مورد مشکوک به کرونا در هرات دیده شده که در کل از ۲۱۶ نفر آزمایش گرفته شده است. به همین ترتیب ۱۹۵ مورد منفی در هرات گزارش شده و ۲۱ مورد هم مثبت به ثبت رسیده است. گزارش صحت عامه هرات نشان می‌دهد که در کل ۹۵ نمونه آزمایش هم زیر بررسی قرار دارد. همین گزارش نشان می‌دهد که پنج نفر هم اکنون در خانه‌ها بستری‌ شده‌اند و رقم کل موارد بستری به عدد ۱۰۹ می‌رسد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن