کمک‌های مردمی به معارف به بیش از ۷۰۰ میلیون افغانی رسید

۸صبح، کابل: وزارت معارف اعلام کرد که باشنده‌گان ۳۰ ولایت کشور به معارف در سال ۱۳۹۸ خورشیدی بیش از ۷۰۰ میلیون افغانی کمک کرده‌اند.

 این وزارت در ماه عقرب کمک‌های باشنده‌گان ۲۰ ولایت به معارف را بیش از ۶۰۰ میلیون افغانی اعلام کرده بود.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف، روز سه‌شنبه، یکم دلو، به روزنامه ۸صبح گفت که باشنده‌گان۳۰ ولایت شامل خوست، دایکندی، کاپیسا، میدان‌وردک، سرپل، بامیان، پنجشیر، سمنگان، بادغیس، قندهار، بلخ، نیمروز، کابل، هلمند، جوزجان، لوگر، هرات، پکتیا، غزنی، فراه، لغمان، کنر، ننگرهار، پروان، فاریاب، بغلان، زابل، تخار، بدخشان و پکتیکا در سال جاری خورشیدی ۷۷۱ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۵۱۰ افغانی به معارف کمک کرده‌اند.

به گفته او، این کمک‌ها شامل ۷۱۳.۲۵۵ جریب زمین به ارزش مالی ۳۴۲ میلیون و ۸۹۷ هزار و ۱۰۰ افغانی، ساخت ۲۱۰ صنف درسی و هشت مکتب جدید می‌شود.

کمک‌هایی که به معارف اهدا شده است، شامل ترمیم هزاران میز و چوکی، اهدای ۴۶۲ هزار و ۳۵۶ پایه میز و چوکی به مکتب‌ها است.

No photo description available.
 کمک‌های مردمی به معارف به بیش از ۷۰۰ میلیون افغانی رسید

هم‌چنان رنگ‌مالی صنف‌های درسی، تهیه مواد لابراتواری و کتاب‌های درسی نیز از کمک‌‎های مردمی در سال جاری خورشیدی به مکاتب بوده است.

طبق معلومات نوریه نزهت، کمک‌های مردمی از سوی شوراهای مکتب‌ها جمع‌آوری و از تطبیق آن نظارت شده است.

شورای مکتب متشکل از خانواده دانش‌آموزان، ملا امامان مساجد، اعضای شورای محلی و بزرگان محل می‌باشد. در حال حاضر ۱۳ هزار و ۹۹۹ مکتب شورا دارد.

گفتنی است که وزارت معارف سال ۱۳۹۷ خورشیدی را سال حمایت از معارف نام‌گذاری کرد. این وزارت هم‌چنان سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۹ خورشیدی را به نام دهه معارف نام‌گذاری کرده است. هدف این کار، توجه بیش‌تر به بخش معارف در ۱۰ سال آینده خوانده شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن