اعتراض نهادهای آموزشی خصوصی به فیصله کمیته اضطرار؛ آموزش حضوری باید از سر گرفته شود

۸صبح، کابل: نهادهای آموزشی خصوصی به فیصله اخیر کمیته اضطرار مبارزه با ویروس کرونا اعتراض کرده‌ و خواهان از سرگیری آموزش حضوری با حفظ تدابیر صحی و یا به رسمیت شناختن آموزش غیرحضوری شده‌اند. کمیته اضطرار مبارزه با ویروس کرونا فیصله کرده است که همه نهادهای آموزشی تا ۱۵ ماه اسد بسته بماند و بازگشایی تدریجی این‌ نهادها پس از این تاریخ، بسته‌گی به وضعیت شیوع ویروس کرونا دارد.

مسوولان اتحادیه دانشگاه‌ها، مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی، اتحادیه مکاتب خصوصی و مراکز آموزشی، روز یک‌شنبه، بیست‌دوم سرطان مخالفت خود را با این فیصله اعلام کردند.

نهادهای آموزشی گفته‌اند با اعلام پایان قرنطین، همه حوزه‌های و مراکز عمومی بازگشایی شده است، اما محدودیت انحصاری برای مراکز آموزشی در نظر گرفته شده است. به گفته‌ی این‌ نهادها، این تصمیم برخورد غیرمسوولانه و جبران‌ناپذیر با فرصت‌های همه‌جانبه در کشور است.

در قطع‌نامه نشست خبری نهادهای آموزشی خصوصی آمده است که سیاست کمیته اضطرار مبارزه با کرونا مبنی بر اعلام پایان قرنطین در کشور و استمرار قرنطین انحصاری برای نهادهای آموزشی «نقض غرض» و پی‌آمدهای آن زیان‌بار است.

نهادهای آموزشی خصوصی گفته‌اند که بسته ماندن مراکز آموزشی، سبب متوقف شدن چرخه اقتصاد، آموزش و فرهنگ می‌شود و تعطیلی این نهادها به معنای محروم شدن بیش از چند میلیون دانش‌آموز و دانشجو از آموزش است.

در قطع‌نامه گفته شده است که تصمیم کمیته اضطرار مبارزه با ویروس کرونا مبنی بر داوم تعطیلی نهادهای آموزشی و اجازه دادن به فعالیت سایر مراکز، نه تنها بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا را حل نمی‌کند، بلکه به معنای پاک کردن «اصل صورت مساله و غیرمسوولانه‌ترین» برخورد با بحران ناشی از گسترش کرونا است.

نهادهای آموزشی خصوصی گفته‌اند که تصامیم اعلام شده از سوی وزارت صحت عامه درباره ویروس کرونا نیز تاکنون منتاقض بوده و به جای کمک به شهروندان، نگرانی و تشویش را به بار آورده است و برنامه مبارزه با کرونا نیز به دلیل نبود طرح مشخص ناکام بوده است.

این نهادها پیشنهاد کرده است که با توجه به همه ابعاد بحران جاری، مراکز آموزشی باید با حفظ تدابیر صحی  بازگشایی شود و آموزش حضوری از سر گرفته شود.

طبق این پیشنهاد، نهادهایی که توان لازم را برای رعایت تدابیر صحی ندارند، آموزش‌های غیرحضوری‌شان به رسمیت شناخته شود.

در قطع‌نامه گفته شده است که تعلیق برنامه‌های ماستری هیچ توجیهی ندارد و باید به زودی به صورت حضوری برگزار شود.

در پایان این قطع‌نامه هشدار داده شده است که اگر سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه نهادهای آموزشی ادامه پیدا کند، مراکز آموزشی از دست زدن به هرگونه اعتراض مدنی دریغ نخواهند کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن