اعتراضات در اوزبیکستان؛ ۱۸ تن کشته و صدها تن زخمی شدند

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه، ۴ جولای، به نقل از پولیس اوزبیکستان گزارش داد که در جریان اعتراضات در منطقه خودمختار کره‌کالپاکستان در اوزبیکستان، ۱۸ تن کشته و ۲۴۳ تن زخمی شده‌اند.

اعتراضات در این منطقه خودمختار پس از آن شروع شد که دولت مرکزی اوزبیکستان اعلام کرد که برخی از تغییرات در قانون اساسی این کشور به وجود خواهد آمد.

این اصلاحات  که حق خودمختاری منطقه کره‌کالپاکستان برای جدایی از اوزبیکستان را از بین می‌برد، موجب بروز اعتراضات از شهر نوکوس، مرکز این منطقه، شد.

هرچند دولت مرکزی اوزبیکستان روز شنبه اعلام کرد که این تغییرات را پس گرفته، اما اعتراضات در این منطقه خودمختار همچنان ادامه پیدا کرده است.

نیروهای امنیتی اوزبیکستان روز جمعه گذشته نیز بیش از ۵۰۰ تن را در جریان اعتراضات و ناآرامی‌ها بازداشت کرده بودند که اکثر آنان دوباره آزاد شدند.

شوکت میرضیایف، رییس جمهور اوزبیکستان که تصمیم خود در مورد ایجاد اصلاحات را پس گرفت، اما اعلام کرد که در منطقه کره‌کالپاکستان به مدت چهار هفته وضعیت فوق‌العاده برقرار است.

کره‌کالپاکستان منطقه‌ای بیابانی در نزدیکی دریای آرال است که کمتر از دو میلیون نفر جمعیت دارد و به‌شکل خودمختار اداره می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا