معترضان در سودان: نیروهای امنیتی بیش از ۱۳ نفر را کشتند

در تیراندازی نیروهای امنیتی سودان برای پراکنده‌کردن معترضان دست‌کم ۱۳ نفر کشته شدند. نیروهای طرف‌دار تشکیل حکومت غیرنظامی تمام ارتباطات‌شان را با شورای نظامیان حاکم قطع کردند.

 نیروهای امنیتی سودان برای پراکنده‌کردن معترضانی که به خیابان آمده بودند، به خشونت متوسل شدند. به گفته منابع نزدیک به مخالفان، در درگیری‌های خیابانی دوشنبه (سوم جون) دست‌کم ۱۳ نفر کشته و عده بیش‌تری زخمی شدند.

به گفته کمیته مرکزی داکتران سودان، که از معترضان حمایت می‌کند، در تیراندازی نیروهای امنیتی ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.

تشکیلات موسوم به «نیروهای آزادی و تغییر»، جبهه‌ای از چندین سازمان و گروه مبارز، اعلام کرد که تمام ارتباطاتش را با «شورای موقت نظامی» که زمام امور را به دست دارد، قطع کرده است.

روز دوشنبه بار دیگر هزاران نفر از مردم در برابر ستاد فرماندهی ارتش در خارطوم پایتخت اجتماع کردند و شعار دادند.

به گفته انجمن اصناف سودان که رهبری بیشتر اعتراضات را در دست دارد، نیروهای پلیس برای پراکنده‌کردن معترضان سلاح گرم، ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور به کار می‌برند.

یک گزارشگر خبرگزاری آسوشیتدپرس از بازداشت‌های گروهی در خیابان‌های خارطوم خبر داده است.

معترضان خواستار حکومتی مدنی برای کشورشان هستند.

«نجمن اصناف سودان» نسبت به یک «کشتار خونین» هشدار داده و از مردم خواسته است که از «نافرمانی مدنی کامل» پیروی کنند و تا برکنار شدن شورای نظامی از پا ننشینند.

در سودان به دنبال سرنگونی عمر البشیر در فروردین گذشته، یک «شورای نظامی» حکومت را به دست گرفته، اما مردم خواهان تشکیل یک دولت غیرنظامی هستند، یا کابینه‌ای که بیش‌تر اعضای آن افراد غیرنظامی باشند.

سفارت ایالات متحده در سودان، کاربرد خشونت بر معترضان را به شدت محکوم کرد و شورای نظامی را مسوول ادامه خون‌ریزی‌ها دانست.

نظامیان حاکم می‌کوشند اطلاع‌رسانی را بیش از پیش زیر کنترل در آورند. کانال خبری الجزیره، که روزانه از اعتراضات در شهرهای بزرگ سودان گزارش می‌داد، از فعالیت منع شده است. مأموران امنیتی پنجشنبه گذشته (۳۰ مه) به دفتر نمایندگی این خبرگزاری در خارطوم هجوم بردند، تمام ابزارها و دستگاه‌ها را ضبط کردند و جواز کار خبرنگاران را باطل کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن