تأکید معترضان بر تعیین والی فاریاب از سوی دوستم؛ حکومت: لغمانی به کارش ادامه می‌دهد

باشنده‌گان ولایت فاریاب در نهمین روز اعتراضات‌شان، انتخابات تعیین والی را برگزار کردند. هرچند در این انتخابات کسی برای ولایت فاریاب تعیین نشد؛ اما معترضان فیصله کردند که مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی افغانستان والی جدید این ولایت را انتخابات و به حکومت مرکزی معرفی کند. برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان و شورای ولایتی فاریاب تصریح می‌کنند که مردم برای این‌که کدام مشکل داخلی به وجود نیاید، این تصمیم را به مارشال دوستم واگذار کرده‌اند. آنان هشدار می‌دهند در صورتی که حکومت مرکزی به خواست مردم فاریاب رسیده‌گی نکند، معترضان هم‌چنان به اعتراضات‌شان ادامه می‌دهند. از جانب دیگر برخی از نماینده‌گان فاریاب مخالف ادامه تظاهرات‌اند. این نماینده‌گان از مردم می‌خواهند که به اعتراضات‌شان خاتمه‌ دهند و بگذارند که والی جدید به کارش آغاز کند. این طیف نماینده‌گان معتقدند که ادامه تظاهرات زمینه ناامنی و نفوذ طالبان را در این ولایت فراهم می‌کند و سبب می‌شود که وضعیت امنیتی این ولایت بحرانی شود. در همین حال اداره مستقل ارگان‌های محلی بر موضع قبلی‌اش پافشاری دارد. مسوولان در این اداره می‌گویند که داوود لغمانی براساس حکم ریاست جمهوری تعیین شده و به کارهایش ادامه می‌دهد. این مسوولان می‌افزایند که یک «گروه‌ کوچک» مخالف آقای لغمانی‌ است و تلاش‌ها برای کسب رضایت این گروه نیز جریان دارد.

اعتراضات برسر تعیین والی فاریاب حدود یک ماه پیش آغاز شد. حکومت در سوم ثور، داوود لغمانی را به‌ جای نقیب‌الله فایق، معرفی کرد و این امر نارضایتی مارشال عبدالرشید دوستم را به دنبال داشت. آقای دوستم از مردم فاریاب خواست که در واکنش به تعیین والی جدید دست به تظاهرات بزنند. هرچند شمیم خان کتوازی، رییس اداره مستقل ارگان‌های محلی برای حل این بن‌بست به فاریاب سفر کرد؛ اما ظاهراً این سفر بی‌نتیجه بود و رضایت حزب جنبش ملی را به دست آورده نتوانست. با این حال، حکومت بر موضعش پافشاری کرد و داوود لغمانی را روز دوشنبه‌، بیست‌وهفتم ثور، در مقر لوای اول قول اردوی ۲۰۹ شاهین در میدان هوایی فاریاب به عنوان والی این ولایت معرفی کرد. از آن زمان تاکنون اعتراضات ادامه داشته است و مردم فاریاب دروازه‌های ادارات دولتی را بسته‌ و خیمه تحصن برپا کرده‌اند. این معترضان پس از سکوت حکومت، دیروز انتخابات تعیین والی برای این ولایت را برگزار کردند. ظاهراً این انتخابات نیز بی‌نتیجه بوده است و شورای مردمی پس از رای‌زنی‌ها، تعیین والی جدید را به عهده مارشال دوستم گذاشته‌اند.

حشمت‌الله آرمان، نماینده مردم فاریاب در مجلس نماینده‌گان گفت که معترضان روز یک‌شنبه، دوم جوزا انتخابات تعیین والی را برگزار کردند. او به ۸صبح گفت که این انتخابات به دلیل سکوت حکومت در قبال اعتراضات مردم این ولایت برگزار شده است. آقای آرمان بیان کرد که پس از بحث‌های طولانی، مردم به این نتیجه رسیدند که خودشان والی را انتخاب و به حکومت مرکزی معرفی کنند. به گفته او به همین منظور این انتخابات برگزار شد و قرار بود که چهار نفر کاندید برای پست ولایت به مرکز معرفی شوند؛ اما شورای مردمی برای این‌که کدام نفاق به وجود نیاید، این امر را به مارشال دوستم واگذار کردند. این نماینده فاریاب افزود، مارشال دوستم هر شخصی را که برای این ولایت مناسب دید، به عنوان والی به حکومت مرکزی پیشنهاد می‌کند و مردم نیز با این انتخاب موافق خواهند بود. به بیان او «هر کسی را که مارشال تعیین کرد، همان شخص مورد قبول کل مردم فاریاب است».

برگزاری انتخابات برای تعیین والی فاریاب توسط معترضان- عکس از شبکه‌های اجتماعی

آقای آرمان تصریح کرد که والی باید از خود کادرهای ولایت فاریاب باشد. او استدلال کرد که وضعیت امنیتی این ولایت چندان مناسب نیست؛ از این‌رو به والی‌ای نیاز است که با جغرافیا، محیط و مردم این ولایت آشنایی داشته باشد. این عضو مجلس نماینده‌گان تعیین والی از خود هر ولایت را بهترین گزینه برای بهبود وضعیت اجتماعی، اقتصادی و امنیتی آن ولایت عنوان کرد. او افزود که پیش از این اداره مستقل ارگان‌های محلی یک طرح را عملی کرده بود که براساس آن والسوال‌ها از خود همان ولسوالی انتخابات می‌شد. او این روند را موثر خواند و گفت که در ۱۴ ولسوالی فاریاب، همین طرح عملی شده و وضعیت بهبود یافته است. او تصریح کرد که اکنون رییس جمهور باید برای بهبود وضعیت، یک شخص را از خود کادرهای فاریاب به عنوان والی تعیین کند. او هشدار داد، در صورتی که حکومت به خواست مردم رسیده‌گی نکند و والی را از میان مردم فاریاب تعیین نکند، معترضان به تظاهرات‌شان ادامه خواهند داد.

محمد عارف، عضو شورای ولایتی فاریاب نیز با تأیید این خبر می‌گوید که تعیین والی جدید برای فاریاب به عهده مارشال دوستم واگذار شده است. هرچند تاکنون معلوم نیست که آقای دوستم چه کسی را به عنوان والی تعیین می‌کند؛ اما براساس گفته‌های این عضو شورای ولایتی، هر کسی را که آقای دوستم پیشنهاد کند، مورد پذیرش مردم این ولایت است. او در ادامه گفت تا زمانی که حکومت مرکزی به خواست مردم رسیده‌گی نکند، معترضان به حرکت‌های مدنی‌شان ادامه می‌دهند و خیمه تحصن را برنمی‌چینند.

از سوی دیگر، عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول شورای عالی مصالحه ملی و از اعضای حزب جنبش ملی گفته است که در این انتخابات، مردم چهار فرد واجد شرایط را به حیث کاندید والی جدید برای فاریاب تعیین کرده‌اند و قرار است که به حکومت مرکزی پیشنهاد شوند. آقای فرهمند روز یک‌شنبه، دوم جوزا با نشر پیام شورای مردمی در صفحه فیس‌بوکش نوشته است: «شورای برگزاری انتخابات مقامات محلی توسط مردم فاریاب با رد تحمیل والی جدید، چهار نامزد از جمله شخصیت‌های واجد شرایط فاریاب زمین را به حیث والی انتخاب و جهت منظوری به مقام ریاست جمهوری پیشنهاد کردند که هر یک از ایشان می‌تواند در شرایط دشوار موجود، مردم را برای دفاع از ولایت و حمایت از پروسه صلح بسیج کند.»

او گفته است که این تصمیم پس از نُه روز تظاهرات مدنی در برابر تصمیم غیرعادلانه مرکز به مقصد ارزیابی دقیق از اوضاع و تصمیم‌گیری دسته‌جمعی برای مدیریت وضعیت و تعیین سرنوشت ولایت توسط نهادهای منتخب مردمی و نماینده‌گان ولسوالی‌ها گرفته شده است. آقای فرهمند در ادامه نوشته است که شورای مردمی تصمیم گرفته‌ است، از وحدت، استقلال و تمامیت ارضی کشور با همه قوت حمایت کند. به گفته او ساختار متمرکز مطلق قدرت در مرکز طی ۲۷۰ سال اخیر ناکام ثابت شده و عامل ادامه بحران‌ها و کشمکش‌ها تثبیت شده و فاصله بین حکومت و ملت را ایجاد کرده است.

پیش از وقت قضاوت نکنید

از سوی دیگر، برخی از نماینده‌گان فاریاب مخالف ادامه تظاهرات‌اند. به باور این طیف، مردم باید به والی جدید فرصت دهند تا به کارش آغاز کند. فوزیه رووفی، نماینده دیگر مردم فاریاب در مجلس نماینده‌گان گفت، در حال حاضر محمدداوود لغمانی به کارش آغاز کرده است. او به روزنامه ۸صبح گفت که والی در هر اداره‌‌ای که باشد، اوضاع را مدیریت می‌کند و به کارش ادامه می‌دهد. خانم رووفی این اعتراضات را به سود مردم ندانست و از معترضان خواست که به اعتراضات‌شان خاتمه دهند. به باور او وضعیت اقتصادی مردم فاریاب ضعیف است و از روزی ‌که تظاهرات آغاز شده، فعالیت‌های اقتصادی تعطیل شده است. او گفت: «این به نقص مردم فاریاب است. مردم زنده‌گی بخور و نمیر دارند. در سیاست کار ندارند. سیاست برای‌شان همان است که یک شب شکم‌شان سیر باشد.»

این عضو مجلس نماینده‌گان از مردم خواست که به والی جدید یک فرصت بدهند تا خودش را ثابت کند. به باور او هنوز زود است که مردم قضاوت کنند. او به مردم پیشنهاد داد که اگر والی به نفع مردم کار نکرد و وضعیت فاریاب بهبود نیافت، خودش در راستای تغییر والی اقدام می‌کند و با مردم یک‌جای حرکت می‌کند. خانم رووفی خاطرنشان کرد که بیش‌تر والی‌های فاریاب از سایر ولایت‌ها بوده‌ و بهترین کارها را برای این ولایت انجام داده‌اند. او گفت که تغییر و تبدیل در حکومت یک اصل است و مردم باید اجازه دهند که والی جدید خودش را ثابت کند. این در حالی است که پیش‌تر محمدداوود لغمانی در یک پیام تصویری از مردم خواسته بود که به او یک فرصت دهند تا خودش را به اثبات برساند. آقای لغمانی اطمینان داده بود که به عنوان والی فاریاب، گام‌های مهمی را در عرصه بهبود کیفیت معارف، صحت و امنیت بر می‌دارد.

با این همه، اداره مستقل ارگان‌های محلی بر موضع قبلی‌اش پافشاری دارد. نرگس مومند، سخنگوی این اداره به روزنامه ۸صبح گفت که آقای لغمانی براساس حکم رییس جمهور به عنوان والی فاریاب تعیین شده و هم‌اکنون به کارش آغاز کرده است. او گفت که آقای لغمانی همه‌روزه با اقشار مختلف مردم دیدار دارد و به عنوان والی جدید به فعالیتش آغاز کرده است. خانم مومند تصریح کرد که تنها یک گروه کوچک با والی جدید مخالف‌ است و این اداره تلاش دارد که رضایت این گروه را نیز به دست آورد.

گفتنی است که تعیین والی برای ولایت‌ها همواره با جنجال همراه بوده است. پیش از این باشنده‌گان غور، بامیان و مزار نیز در واکنش به تعیین والی و قوماندان امنیه در برابر حکومت مرکزی اعتراض کرده‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا