معترضان به تقرر والی جدید فاریاب در بلخ: والیان باید توسط مردم انتخاب شوند

۸صبح، بلخ: شماری از باشنده‌گان ولایت بلخ و هواداران حزب جنبش به رهبری مارشال عبدالرشید دوستم، روز دوشنبه، سیزدهم ثور در اعتراض به تقرر محمدداوود لغمانی به عنوان والی فاریاب، راهپیمایی کردند. معترضان خواستار انتخابی شدن والیان و مسوولان ادارات محلی براساس آرای مردم شدند.

سید شمس‌الدین سادات، رییس شورای ولایتی حزب جنبش در بلخ، می‌گوید که انتخاب والی فاریاب بدون خواست باشنده‌گان آن ولایت، سبب افزایش ناامنی‌ها و گسترش نفوذ طالبان خواهد شد.

معترضان در بلخ از رییس جمهور غنی خواستند تا در گزینش والی‌ها با مردم مشورت کند و از کادرهای محلی برای پُست‌های بلند دولتی استفاده کند.

مریم حیدری، از معترضان در بلخ می‌گوید: «خواست ما از دولت این است که والی باید به خواست مردم تعیین شود، شهردار باید به خواست مردم انتخاب شود، حکومت باید خواست مردم را همیشه در نظر بگیرد و خودشان پیش خود انتخاب نکند. اگر به انتخاب مردم نباشد هر روز این جنجال‌ها است همین تظاهرات است و همین کشمکش‌ها ادامه خواهد داشت».

معترضان در بلخ یک قطع‌نامه را نیز صادر کردند که در بخشی از آن، بر انتخابی شدن والی‌ها، ولسوالی‌ها و شهردار‌ها تأکید شده است.

پیش از این نیز هواداران حزب جنبش و حامیان مارشال عبدالرشید دوستم در ولایت‌های فاریاب، سمنگان و تخار تظاهرات کرده بودند.

اداره مستقل ارگان‌های محلی در سوم ثور از تقرر محمدداوود لغمانی به عنوان والی فاریاب خبر داد. این اقدام با مخالفت حزب جنبش و باشنده‌گان فاریاب روبه‌رو شد.

به دنبال این مخالفت، شمیم کتوازی، رییس اداره مستقل ارگان‌های محلی به فاریاب سفر کرد و با خود دو حکم ریاست جمهوری را درباره انتصاب نقیب‌الله فایق، والی پیشین فاریاب به عنوان سناتور و تفوض مدال دولتی را برد.

رییس اداره مستقل ارگان‌های محلی توضیحاتی را نیز درباره تصمیم برکناری والی فاریاب و تقرر محمدداوود لغمانی ارائه کرد. او گفت که بنا بر خواست رییس جمهور قرار است در آینده نزدیک یک والی از میان قوم اوزبیک برای ولایت‌های پشتون‌نشین تعیین شود.

به گفته او، محمدداوود لغمانی نیز براساس همین منطق و به هدف تحکیم وحدت ملی والی فاریاب تعیین شده است. کتوازی گفت که یک والی هزاره برای یک ولایت تاجیک‌نشین نیز تعیین خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا