حزب اسلامی به رهبری حکمتیار در کابل دست به راهپیمایی زد

۸صبح، کابل: هواداران گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی صبح روز جمعه، پانزدهم حوت راهپیمایی اعتراضی‌شان را در کابل پایتخت راه‌اندازی کردند.

فضل‌غنی حقمل، سخنگوی حزب اسلامی به روزنامه ۸صبح گفت که راهپیمایی هواداران این حزب به هدف پایان یافتن «جنگ، ناامنى‌ها، ترورهاى هدف‌مند، سیستماتیک و بحران خونین کشور» و هم‌چنان عملی‌شدن توافق‌نامه صلح دولت با حزب اسلامی راه‌اندازی شده است.

او گفت که خواست معترضان این است که حکومت به صورت فوری و برای همیشه جلو ترورهای هدف‌مند را بگیرد.

معترضان حکومت را به مخالفت با روند صلح متهم کردند و شعار دادند که باید جلو مخالفان این روند گرفته شوند.

فضل‌غنی حقمل گفت که معترضان هم‌چنان خواستار عملی‌شدن توافق‌نامه صلح دولت با حزب اسلامی، رهایی‌شدن زندانیان این حزب و اسکان مهاجران هستند.

حقمل گفت که در تظاهرات یک روزه کابل به دولت فرصت داده شده است که تا در ظرف ۱۰ روز به همه مطالبات حزب اسلامی رسیده‌گی کند، در غیر آن صورت تظاهرات در کابل و ولایت‌ها از سرگرفته می‌شود.

سخنگوی حزب اسلامی هم‌چنان گفت که خواست این حزب در تظاهرات‌ آینده کناره‌گیری حکومت کنونی خواهد بود تا قدرت به یک اداره جدید انتقال شود.

حکومت تاکنون در پاسخ به تظاهرات حزب اسلامی در کابل اعلام موضع نکرده است.

حکمتیار چند روز پیش تصمیمش را برای برپایی تظاهرات در شهر کابل در اعتراض به عملی‌نشدن توافق‌نامه صلح دولت با حزب اسلامی اعلام کرد. او هم‌چنان روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری به حکومت برای عملی‌شدن این توافق‌نامه ۱۰ روز مهلت داد و در عین حال زمان آغاز تظاهرات هواداران این همه‌گانی کرد.

گلبدین حکمتیار در بیست‌وششم دلو که به مناسبت خروج قشون سرخ شوروی از افغانستان، هشدار داد که اگر توافق‌نامه صلح حزب اسلامی و دولت عملی نشود، با راه‌اندازی تظاهرات گسترده ارگ را محاصره و ارگ‌نشینان را به سرنوشت «پرچمی‌ها» گرفتار خواهد کرد.

این اظهارات او واکنش‌های گسترده را در پی داشت. امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری گفته بود که تهدید حکمتیار برای سقوط حکومت «فکاهی سیاسی» است.

دکمه بازگشت به بالا