نامزدان معترض: تا پاسخ روشن دریافت نکنیم، معترض می‌مانیم

نامزدان معترض پس از برچیده شدن خیمه‌های‌شان می‌گویند تا زمانی که پاسخ مثبت و قناعت‌بخش از سوی حکومت دریافت نکنند، به اعتراضات‌شان ادامه خواهند داد. آنان معتقد اند که نیروهای امنیتی برخلاف قانون تجمّعات و اعتراضات، خیمه‌های آنان را برچیده‌اند.

این نامزدان معترض، بیش‌تر از ۹۰ روز، در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری و قصر سپیدار خیمه‌های اعتراضی پهن کرده بودند و خواهان ایجاد دادگاه ویژه برای رسیده‌گی به خواست‌ها و اعتراض‌های‌شان در پیوند به نتایج انتخاباتی پارلمانی بودند.

سرانجام شب پنج‌شنبه، دوازدهم سرطان، نیروهای امنیتی، خیمه‌های این معترضان را برچیدند. اکنون نامزدان معترض از این برخورد نیروهای امنیتی ابراز تأسف می‌کنند و می‌گویند که نیروهای امنیتی بر خلاف قانون و حقوق مدنی شهروندان با آنان برخورد کرده و آنان را مورد لت‌وکوب قرار داده است.

نجیبه فایض، نامزد معترض از ولایت هلمند در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که شب‌هنگام نیروهای امنیتی برای برچیدن خیمه‌های اعتراضی‌شان به چهارراهی زنبق آمده و تمام امکانات و سندهای نامزدان معترض را با خودشان برده‌اند.

او گفت که شام چهارشنبه در ابتدا یک مرد انتحاری  می‌خواست خودش را در جمع نامزدان معترض منفجر کند، اما به گفته او واسکت این مرد، منفجر نشد و توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید. این نامزد معترض ادعا می‌کند که نیروهای امنیتی بعد از بازداشت فرد انتحارکننده، به‌جای این‌که از آن‌ها محافظت کنند، آنان را مورد لت‌وکوب قرار داده‌اند.

هم‌چنان خانم فایض مدعی است که شماری از نیروهای امنیتی با زور، دهان‌ دوخته شده‌ی نامزدان معترض را باز کرده‌اند. به گفته او: «پولیس با دست، کوکِ دهان نامزدان را باز کرد.» او از این برخورد پولیس به شدت ابراز خشم کرد و گفت، پولیس به‌جای این‌که از قانون پیروی کند و مجری قانون باشد، ناقض قانون است. به گفته او نیروهای امنیتی برخلاف قانون تجمعات و اعتراضات با آنان برخورد کرده است.

این در حالی است که در ماده ششم قانون تجمّعات و اعتراضات آمده است، دولت مکلف است که امنیت و مصونیت اجتماعات، اعتصاب‌ها و تظاهرات‌کننده‌گان را تامین کند.

آرزو صافی، نامزد معترض از ولایت قندهار نیز عمل‌کرد نیروهای امنیتی را زیر سوال برد. او گفت که نیروهای امینی شب‌هنگام برخلاف قانون به خیمه‌ی معترضان آمده و تمامی امکانات و اسناد آنان را با خودشان برده‌اند. خانم صافی هم‌چنان یادآور شد که نیروهای امنیتی با آنان رویه‌ی خشن داشته‌اند. او گفت که شماری از نیروهای پولیس، کوک دهن او را با دست کنده و باعث جراحتش شده‌اند. خانم صافی هم‌چنان افزود که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آنان از محل تجمع‌شان از موتر‌های آب‌پاش استفاده کرده‌اند.

فرزانه فرهمند، نامزد معترض دیگری است که از سوی نیروهای امنیتی به قول خودش، مورد خشونت قرار گرفته است. او به ۸صبح گفت که نیروهای امنیتی «به شکل بی‌رحمانه‌ای» با آن‌ها برخورد کرده‌اند.

او گفت: «وقتی که خیمه‌های ما را جمع کردند، پولیس زنانه ما را لت‌وکوب کرد و بر ما از موتر آب‌پاش استفاده کردند، شماری از پولیس‌ها ما را با دنده‌های برقی تا سرک ۱۲ وزیر اکبرخان متفرق کردند.»

از سوی دیگر، خانم فرهمند بر ادامه اعتراضات‌شان تاکید کرد. او افزود که آنان از خواست‌های‌شان عقب‌نشنی نمی‌کنند و تا به خواست‌های‌شان پاسخ روشن و قناعت‌بخش داده نشود، به اعتراضات ادامه خواهند داد.

به خاطر تهدیدات امنیتی خیمه‌های معترضین برچیده شده است

در همین حال وزارت امور داخله برچیدن خیمه‌های نامزدان معترض را تأیید می‌کند. سخنگوی پولیس کابل در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که نیروهای امنیتی به دلیل بلند بودن تهدیدات امنیتی، خیمه‌های این نامزدان معترض را برچیده‌اند. فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل گفت، با وجودی که چندین بار برای این نامزدان از ناامنی هشدار داده شد، اما آنان به این هشدار‌ها توجه نکرده‌اند. آقای فرامرز گفت که نیروهای امنیتی پس از آن خیمه‌های آنان را بر چیده است که یک مرد انتحار کننده می‌خواست واسکت انتحاری‌اش را در بین این نامزدان معترض منفجر کند. به گفته او پولیس پس از شناسایی فرد انتحارکننده، او را زخمی و بازداشت کرده است.

آقای فرامرز به این نامزدان هشدار داد، در صورتی که آنان بدون موافقت پولیس در جاهایی که امنیت شهروندان تحت تهدید است به تجمّعات و اعتراضات‌شان بپردازند، از سوی نیروهای امنیتی جلوگیری خواهد شد. او افزود که  نیروهای امنیتی مسوول تأمین امنیت تجمع‌کننده‌گان و اعتراض‌کننده‌گان است، آنان باید بر اساس قانون تجمّعات، نیروهای امنیتی را  قبل از اعتراضات‌شان باخبر سازند. به گفته‌ی او این نامزدان باید در جای تجمع کنند که امنیت دیگر شهروندان را تهدید نکند.

این در حالی است که بر اساس قانون تجمّعات و تظاهرات، تظاهرات‌کننده‌گان مکلف‌اند که ۲۴ ساعت قبل از راه‌اندازی هر نوع تجمع و یا راه‌پیمایی نهادهای امنیتی را در جریان بگذارند.

هم‌چنین، در ماده پنجم، در مورد جای تجمّعات و تظاهرات گفته است «اجتماعات، اعتصابات و تظاهرات صلح‌آمیز در محلات عام که در این قانون منع نشده باشد، مجاز بوده و در محلات خاص  به اجازه‌ی کتبی مالک یا متصرّف می‌باشد.» افزون بر این در ماده هشتم به صراحت گفته است: «در جوار تأسیسات نظامی، جوار ذخایر مواد منفجره، انفجاری و احتراقی، در جوار شفاخانه‌ها، داخل کودکستان‌ها، بعد از غروب آفتاب الی طلوع آفتاب» تظاهرات برگزار نمی‌شود.

از سویی هم آقای فرامز لت‌وکوب نامزدان معترض توسط پولیس را به شدت رد کرد. او گفت که برخورد نیروهای امنیتی با نامزدان معترض خوب و مناسب بوده است.

گفتنی است که این نامزدان معترض که شمارشان به ۱۴ تن می‌رسد از ۱۱ حوزه رای‌دهی به شمول حوزه کوچی‌ها، خیمه‌های اعتراضی را در نزدیکی ارگ و قصر سپیدار از ۹۰ روز به این‌سو برپا کرده‌اند. این معترضان برای بررسی سندهای‌شان، خواهان ایجاد دادگاه ویژه از سوی حکومت‌اند.

این نامزدان معتقد اند که در انتخابات سال گذشته مجلس نماینده‌گان که نتایج با تأخیر شش ماهه اعلام شد، تقلب صورت گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا