اعتراض به کوچ‌ اجباری حدود سه هزار خانواده از «فرقه کهنه» قندهار

۸صبح، کابل: صدها نفر در ولایت قندهار روز سه‌شنبه، بیست‌وسوم سنبله، دست به تظاهرات زدند. بیش‌تر معترضان زنان بودند. معترضان می‌گویند که طالبان حدود سه هزار خانواده را در مربوطات ناحیه اول شهر قندهار مجبور کرده‌اند که خانه‌های‌شان را ترک کنند.

این خانواده‌ها در محله‌ای به نام «فرقه کهنه» از مربوطات ناحیه اول شهر قندهار زنده‌گی می‌کنند. این خانواده‌ها کسانی‌اند که بیش‌ترشان سرپرستان و نان‌آوران خانه را در دوران حکومت قبلی در نتیجه جنگ از دست داده بودند. این افراد در زمین‌های وزارت دفاع ملی برای‌شان خانه ساخته بودند.

برخی از این خانواده‌ها حدود سی سال در این منطقه زنده‌گی کرده‌اند.

معترضان می‌گویند که جایی برای زنده‌گی ندارند و با آمدن هر حکومت جدید با این حالت روبه‌رو می‌شوند و مسوولان حکومت جدید آن‌ها را مجبور به ترک خانه‌های‌شان می‌کنند.

به گفته معترضان، نظام پیشین تنها به خانواده‌هایی که در حکومت کار می‌کردند، اجازه زنده‌گی در این محله را داده بودند؛ اما این بار از همه ساکنان فرقه کهنه خواسته شده است که خانه‌های‌شان را ترک کنند.

معترضان در برابر دفتر والی قندهار تجمع کرده و خواستار تأمین حقوق‌شان شده بودند.

این معترضان که بیش‌ترشان زنان بودند، می‌گویند که بدون داشتن سرپرست و نان‌آور، سال‌ها برای ساختن خانه زحمت کشیده‌اند؛ اما طالبان اکنون آن‌ها را مجبور به ترک خانه‌های‌شان کرده‌اند.

به گفته معترضان، طالبان با بلندگوها از موترهای رنجر روز گذشته از آن‌ها خواسته بودند که ظرف سه روز خانه‌های‌شان را تخلیه کنند و تنها سامان‌های ضروری خانه را بردارند.

معترضان در قندهار از طالبان خواستند که اجازه دهند در خانه‌های‌شان زنده‌گی کنند.

پس از تظاهرات گفته شده است که حاجی یوسف وفا، والی طالبان در قندهار، به این خانواده‌ها اجازه داده‌اند که هم‌چنان در خانه‌های‌شان بمانند.

هم‌چنان گزارش شده است که در جریان تظاهرات، طالبان خبرنگاران و معترضان را نیز لت‌وکوب کرده‌اند.

تلاش کردیم تا دیدگاه مقامات طالبان در قندهار را نیز در این مورد داشته باشیم؛ اما موفق به برقراری تماس نشدیم.

دکمه بازگشت به بالا