لوی‌سارنوالی: سال گذشته ۲۹۷۵ قضیه خشونت در برابر زنان ثبت و رسیده‌گی شده است

۸صبح، کابل: مسوولان در اداره لوی‌سارنوالی می‌گویند که در سال مالی ۱۳۹۸ خورشیدی دو هزار و ۹۷۵ قضیه خشونت در برابر زنان را ثبت و رسیده‌گی کرده است.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی، روز جمعه، بیست‌وهفتم جدی، به روزنامه ۸صبح گفت که در این مدت دوهزار و ۳۱۷ قضیه تخلفات اطفال نیز ثبت و رسیده‌گی شده است.

او افزود که معاونت لوی‌سارنوالی در امور منع خشونت در برابر زنان و تخلفات اطفال گزارش داده است که  عاملان یک‌ هزار و ۶۳ قضیه محکوم به مجازات شده‌اند.

طبق معلومات رسولی، ۸۱۴ قضیه خشونت در برابر زنان بر اساس مادۀ ۱۷۱ قانون اجراآت جزایی و ماده ۳۹ قانون منع خشونت علیه زن، حفظ شده است.

هم‌چنان ۲۱۶ قضیه‌ی‌ دیگر به خاطر عدم صلاحیت موضوعی به سارنوالی‌های مربوط یا ریاست حقوق فرستاده شده است.

رسولی اضافه کرد که ۱۷ قضیه به دلیل نبود دلایل «کافی الزام» حفظ‌شده و ۷۳۳ قضیه، در حال بررسی است.

این قضایا شامل لت‌وکوب، تجاوز جنسی، آزارواذیت، نکاح اجباری، ممانعت از حق ازدواج و حق کار، منع تصرف در اموال و منع استفاده از حق ارث می‌شود.

براساس آن چه جمشید رسولی می‌گوید، لت‌وکوب با یک‌هزار و ۳۷۸ مورد، بلندترین آمار جرایم خشونت در برابر‌ زنان است. تنها ۶۰۰ مورد لت‌وکوب زنان تنها در ولایت کابل ثبت شده است.

کابل، هرات، بلخ، ننگرهار و بامیان از ولایت‌هایی است که به ترتیب، بلندترین گراف جرایم خشونت در برابر زنان در آن ثبت شده است.

این در حالی است لوی‌سارنوالی در پایان سال گذشته‌ی مالی (۱۳۹۷ خورشیدی) اعلام کرد به دو هزار و ۷۰۱ قضیه‌ی خشونت در برابر زنان در ۳۴ ولایت کشور رسیدگی کرده است. این رقم نشان می‌دهد که میزان خشونت علیه زنان نسبت به گذشته افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن