پروژه‌های اجرا شده توسط ناکامورا در شرق افغانستان به نامش مسما می‌شود

۸صبح، کابل: اعضای خانواده تتسو ناکامورا، «شهروند افتخاری» افغانستان که از جاپان برای انتقال پیکر او به کابل آمده‌اند، شام روز جمعه، پانزدهم قوس، با رییس جمهور غنی دیدار کرده‌اند.

محمداشرف غنی، در این دیدار گفته است، پروژه‌هایی را که ناکامورا در شرق افغانستان به خصوص در ولایت‌های ننگرهار و کنر اجرا کرده است، به نام او مسما خواهد شد.

تتسو ناکامورا، مسوول «خدمات پزشکی صلح جاپان» روز چهارشنبه، سیزدهم عقرب، در حمله تفنگ‌داران ناشناس در ناحیه اول امنیتی شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار ابتدا زخمی شد و سپس جان داد. همراه با او پنج نفر از همکارانش نیز کشته شدند. یک همکار ناکامورا در این حمله زخم برداشته بود. محمداشرف غنی، قاتلان ناکامورا را «دشمنان آبادی، ترقی و پیش‌رفت افغانستان» خوانده و تأکید کرده است که نیروهای امنیتی وظیفه دارند تا آن‌ها را بازداشت کنند و به پنجه قانون بسپارند.

رییس جمهور غنی در دیدار با همسر و دختر ناکامورا گفته است که او «شخصیت بزرگ و زحمت‌کش» بود و فعالیت‌های ۲۲ ساله ناکامورا در بخش‌هایی از ولایات شرقی افغانستان، زنده‌گی مردم را تغییر داده است.

محمداشرف غنی کشته شدن ناکامورا را یک «فاجعه بزرگ» توصیف کرده و گفته است که همه مردم افغانستان سوگوار او هستند.

دفتر رسانه‌های ریاست جمهوری به نقل از اشرف غنی در خبرنامه‌ای نوشته است: «داکتر ناکامورا کارش را از مداوای مردم در مناطق دوردست افغانستان شروع کرد و در بخش‌های مدیریت آب، زراعت و ایجاد سیستم آبیاری پروژه‌های موفق را تکمیل نمود.»

تتسو ناکامورا در پانزدهم سپتامبر ۱۹۴۶ در شهر فوکووکای جاپان به دنیا آمد. وی در بخش پزشکی دانشگاه کیوشو، چهارمین دانشگاه تاریخی جاپان تحصیل کرد و در ۳۸ ساله‌گی برای کمک به بیماران جذام وارد پاکستان شد؛ بیمارانی که بیش‌تر آنان را مهاجران افغان تشکیل می‌دادند. او سازمانی را به نام «پشاور کای» ایجاد کرد، اما تنها دو سال بعد، برای کمک به بیماران افغان، وارد جلال‌آباد شد و در سال ۱۹۹۱ سه درمان‌گاه را بنا نهاد. از آن‌جا بود که ناکامورا این بار اساس سازمان غیردولتی (سازمان پزشکی صلح جاپان PMS) را گذاشت و کارش به عنوان مددرسان را با شعار «برای درخشش نور به گوشه‌های تاریک» آغاز کرد.

مرگ تتسو ناکامورا که دولت افغانستان به پاس خدمات چندین ساله او، شهروندی افتخاری برایش داده بود، با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شده است.

در چندین ولایت به یاد او مردم مراسم شمع‌افروزی برپا کردند و در کابل نیز شماری در واکنش به مرگ او در یک حمله مسلحانه، در برابر سفارت پاکستان دست به اعتراض زدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن