تولید ۳۷۰ هزار تن کچالو در بامیان؛ ۸۰ درصد این محصول ذخیره‌گاه ندارد

۸صبح، کابل: زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرد که حاصلات کچالوی بامیان امسال به ۳۷۰ هزار تن خواهد رسید. برای نزدیک به ۸۰ درصد محصولات کچالوی بامیان ذخیره‌گاه وجود ندارد.

عبدالوهاب محمدی، رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بامیان، گفته است که سالانه حدود ۱۷ تا ۱۸هزار هکتار زمین در سراسر ولایت بامیان کچالو کشت می‌شود. به گفته محمدی، پارسال هم ساحه تحت کشت همین مقدار (۱۷ تا ۱۸ ‌هزار هکتار زمین) بود، اما متاسفانه به دلیل خشک‌سالی و کم‌آبی حاصلات زراعتی پایین آمد.

وزارت زراعت در اعلامیه‌ای به نقل از رییس زراعت بامیان آورده است: «ولی امسال آب فراوان است، بارنده‌گی خوب بوده و هم‌چنان برنامه‌های حمایتی وزارت زراعت تطبیق شده و امسال حاصل‌خیزی بالا است.»

آقای محمدی گفته است هرچند فصل برداشت حاصلات ختم نشده، اما براساس نشانه‌ها توقع می‌رود تا ۳۷۰ هزار تن حاصل کچالوی بامیان برداشت شود. سال‌های گذشته ۳۵۰ هزار تن کچالو در بامیان تولید می‌شده است.

از جانب دیگر عبدالوهاب محمدی گفته است که از پنج‌ سال به این طرف، سه‌هزار و ۶۰۰ ذخیره‌گاه کچالو در بامیان ساخته شده است. طبق معلومات او، هریک از این ذخیره‌گاه‌ها به طور متوسط ظرفیت نگهداری حدود ۲۰ تن کچالو را دارد. او هم‌چنین توضیح داده است که این ذخیره‌گاه‌ها ظرفیت نگهداری حدود ۲۰ درصد کچالوی بامیان را دارد و نیاز است برای ۸۰ درصد دیگر نیز ذخیره‌گاه ساخته شود.

طبق معلومات وزارت زراعت، کشت و تولید کچالو با حمایت این وزارت، طی سال‌های اخیر در بامیان رونق زیادی یافته و بیش‌تر دهقانان آن ولایت به کشت و تولید کچالو روی آورده‌اند.

کچالو در اکثر مناطق بامیان کشت و تولید می‌شود، اما مناطق مربوط به مرکز و ولسوالی‌های یکا‌ولنگ و شیبر، مراکز عمده‌ی تولید کچالو در بامیان به شمار می‌روند.

رییس اداره زراعت بامیان می‌گوید با تلاش‌ها و کارهای بهتری که توسط وزارت زراعت صورت می‌گیرد، بامیان می‌تواند در آینده سالانه ۵۰۰ هزار تن کچالو تولید کند.

براساس معلومات ریاست زراعت بامیان، نزدیک به ۹۰ درصد کچالوی بامیان به ولایات دیگر صادر می‌شود. به گفته‌ی او، عمده‌ترین مرکز فروش کچالوی بامیان، مارکیت‌های کابل، ولایات شمالی و شرقی و هم‌چنین مرکز کشور است.

وزارت زراعت گفته است که در ولایت بامیان، نزدیک به ۵۰ هزار دهقان مصروف کشت و تولید کچالو هستند. بامیان، عمده‌ترین ولایت تولیدکننده‌ی کچالو در افغانستان است.

آن‌چنانی که وزارت زراعت گفته است، افغانستان سالانه نزدیک به یک میلیون و ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تن کچالو مصرف دارد که نزدیک به ۶۰۰ هزار تن آن در داخل کشور تولید می‌شود. سهم ۳۳ ولایت دیگر در تولید کچالوی مورد نیاز افغانستان، حدود ۲۵۰ هزار تن در سال است، اما ولایت بامیان، به تنهایی بیش‌تر از کل سهم ۳۳ ولایت دیگر، در سال کچالو تولید می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا