مشکلات دانشجویان افغان در هندوستان

محمدعارف مایار

سالانه هزاران دانشجو برای تحصیل به هندوستان می‌آیند و در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا تحصیل می‌کنند. دانشجویان در دوران تحصیل در این کشور، با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند که اکثر این مشکلات برمی‌گردد به عدم برنامه‌ریزی قبلی خود دانشجویان قبل از آمدن به این کشور. در نتیجه یک تحقیق از دانشجویان، متوجه مشکلات زیادی شدیم که دانشجویان در این کشور با آن‌ها مواجه‌اند. این نوشته به تمام جوانانی که قصد تحصیل در خارج از کشور و مشخصاً هندوستان را دارند، کمک خواهد کرد تا بتوانند برای تحصیل خویش بهتر برنامه‌ریزی کنند و این تصمیم سرنوشت‌ساز را درست بگیرند تا در جریان تحصیل به مشکل برنخورند. در این‌جا به تک‌تک مشکلات و راه‌حل‌ها‌ پرداخته می‌شود.

مشکلاتی که دانشجویان افغانستانی در هندوستان با آن‌‌ها مواجه می‌شوند، عبارت‌اند از انتخاب رشته و دانشگاه، مشکل زبان انگلیسی، ناآشنایی با فرهنگ هندوستان و عدم پذیرش تفاوت‌های فرهنگی، ناآشنایی با قوانین هندوستان، در نظر نگرفتن اولویت‌ها، بی‌توجهی والدین به فرزندان‌شان در جریان تحصیل، استفاده نادرست از فضای دموکراسی و آزادی در این کشور، عدم قیود در بعضی کالج‌ها و دانشگاه‌ها و زنده‌گی دانشجویان بیرون از خوابگاه‌ها.

در ابتدا می‌پردازیم به انتخاب رشته و دانشگاه. انتخاب رشته و دانشگاه یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که باید دانشجویان قبل از آمدن به هندوستان بگیرند. در هر ایالت هندوستان چندین دانشگاه موفق دولتی و خصوصی و یک دانشگاه مرکزی دولتی وجود دارد. هم‌چنان چندین کالج زیر‌ اثر دانشگاه مرکزی فعالیت می‌کنند. دانشجویان تا حد امکان باید سعی کنند که همان دانشگاه مرکزی را برای تحصیل انتخاب کنند، چون از کیفیت بالاتری نسبت به کالج‌ها برخوردار است. هم‌چنان توصیه می‌شود رشته‌ای را انتخاب کنند که به آن علاقه دارند و مرتبط به رشته تحصیلی‌شان در مقاطع پایینی باشد تا در آینده با مشکل مواجه نشود.

 دانشجویانی که برای تحصیل در مقطع لیسانس به هندوستان می‌آیند، باید بسیار محتاطانه تصمیم بگیرند؛ چون دوره لیسانس در این کشور سه‌ سال است و اگر فردی بخواهد بعد از اتمام این دوره به قصد ادامه تحصیل به یک کشور دیگر سفر کند که در آن‌جا دوره لیسانس چهار ‌سال است، با مشکل مواجه می‌شود.

مشکل زبان انگلیسی یکی از دیگر چالش‌هایی است که دانشجویان با آن مواجه‌اند. تعدادی از دانشجویان قبل از این‌که به هندوستان بیایند، به زبان انگلیسی تسلط ندارند و همین موضوع باعث می‌شود که در دوران تحصیل با مشکل مواجه شوند؛ حتا مواردی دیده شده است که دانشجویان به دلیل دشواری درس‌ها و مسلط نبودن به زبان انگلیسی، از چندین مضمون چانس بخورند و در نهایت به مشکلات روحی و روانی دچار شوند. بنابراین، توصیه من برای تمام دوستان این است که قبل از آمدن به هندوستان، زبان انگلیسی خود را تقویت کنند؛ چون این‌جا در دانشگاه‌ها استادان با لهجه کاملاً متفاوت زبان انگلیسی صحبت می‌کنند که برای دانشجویان خارجی به آسانی قابل فهم نیست.

هندوستان یک کشور چند‌فرهنگی است که تنوع ادیان در آن به کثرت دیده می‌شود، بنابراین از تمام دوستانی که قصد تحصیل و زنده‌گی در هندوستان را دارند، تقاضا می‌شود که قبل از سفر به هندوستان در مورد فرهنگ‌ها و ادیان این کشور مطالعه داشته باشند تا در آینده با مشکل برنخورند.

مردم هندوستان بسیار قانون‌پذیر‌ند و در موارد بسیار اندک دست به قانون‌شکنی می‌زنند؛ چون تطبیق قانون در این کشور بسیار جدی بوده و کسی را استثنا قرار نمی‌دهد. بنابراین، دانشجویان عزیز باید خود را ملزم به قانون‌پذیری کنند تا کار‌شان به پولیس و محکمه کشانده نشود. در غیر این صورت، سال‌ها طول خواهد کشید تا قضایای‌شان در محاکم حل شود.

دانشجویان در جریان تحصیل در هندوستان باید متوجه اولویت‌های خویش باشند و فراموش نکنند که اولین اولویت‌شان درس خواندن است و در قدم بعدی با استفاده از فرصت می‌توانند به کارهای دیگر رسیده‌گی کنند؛ چون تمام امید خانواده و کشور به این جوانان است.

والدین محترم زمانی که فرزندان‌شان را برای تحصیل به خارج از کشور، مخصوصاً به هندوستان می‌فرستند، باید متوجه آن‌ها باشند؛ چون در این کشور در کنار این‌که فرصت خوبی برای رشد و شگوفایی وجود دارد، فرصت‌های گمراهی جوانان نیز مهیا است. زمانی که یک جوان از کشوری کاملاً بسته و اسلامی هم‌چون افغانستان به هندوستان می‌آید، با یک محیط و فرهنگ کاملاً متفاوت مواجه می‌شود، بنابراین احتمال این‌که به بی‌راهه کشانده شود، بسیار زیاد است.

‌هندوستان کشوری است که قوانین آن براساس ارزش‌های دموکراسی وضع شده و اکثر کارهایی که در قوانین افغانستان ممنوع است، در این‌جا آزاد هیچ ممانعتی ندارد و افراد می‌توانند به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشند. بنابراین زمانی که یک جوان از محیطی بسته مانند افغانستان وارد هندوستان می‌شود، با محیط کاملاً متفاوت برخورد می‌کند که این می‌تواند برای او بسیار چالش‌برانگیز باشد. در بعضی موارد به جای این‌که چنین جوانان درس بخوانند، به کارهای غیر‌اخلاقی روی می‌آورند.

متاسفانه در بعضی از کالج‌ها و دانشگاه‌های هند در قسمت حاضری دانشجویان قیود خاصی وجود ندارد و همین امر باعث می‌شود که دانشجویان به جای رفتن به کالج و دانشگاه، وقت خود را در کارهای دیگر ضایع کنند و از هدف اصلی‌شان دور شوند. بنابر‌این توصیه می‌شود که دوستان در قسمت انتخاب کالج‌ها و دانشگاه‌ها دقت بیش‌تری به خرج دهند تا در آینده دچار مشکل نشوند.

اکثر دانشگاه‌ها در خوابگاه‌ها جایی برای دانشجویان ندارند و دانشجویان مجبور به زنده‌گی در بیرون از محیط دانشگاه هستند. در بعضی موارد هم خود دانشجویان زنده‌گی در خوابگاه را به خاطر سخت‌گیری‌های آن ترجیح نمی‌دهند و در خانه‌های شخصی با دوستان‌شان زنده‌گی می‌کنند. این امر در اکثر موارد باعث دور شدن جوانان از محیط درسی و روی آوردن به کارهای دیگر می‌شود. بناءً توصیه من برای تمام جوانان این است که تا حد ممکن زنده‌گی در خوابگاه را انتخاب کنند، چون در آن‌جا تمام شرایط برای درس خواندن مهیا است.

آخرین توصیه‌ام این است که دانشجویان قبل از آمدن به هند جهت تحصیل، باید با کسانی که در این کشور درس خوانده‌اند، تماس بگیرند و تمام موارد را قدم‌به‌قدم از آن‌ها بیاموزند تا این‌که بعد از آمدن به این کشور در قسمت پیدا کردن خانه، راجستر کردن به پولیس و طی مراحل اسناد در دانشگاه با مشکل مواجه نشوند.

تمام مواردی که در بالا ذکر شد، از روی تجربه بوده و در نتیجه یک نظر‌سنجی از دانشجویان در هندوستان جمع‌آوری شده است. در تمام مواردی که در بالا ذکر شد، استثنا نیز وجود دارد، اما سعی من فقط این است که جوانان را از این مشکلات آگاه بسازم و نیز راه‌حل‌های معقول را توصیه کنم. امیدارم این نوشته بتواند اندکی از مشکلاتی که قرار است در آینده دانشجویان عزیز با آن مواجه شوند بکاهد و الهامی برای آن‌هایی باشد که به فکر در خواندن هستند و به آینده خانواده و کشور خویش می‌اندیشند.

دکمه بازگشت به بالا