اداره امور زندان‌ها: برای جلوگیری از گسترش کرونا در محابس، آماده‌گی لازم گرفته شده است

۸صبح، کابل: مسوولان اداره تنظیم امور زندان‌ها می‌گویند که تدابیر لازم برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در زندان‌های کشور گرفته شده است.

تاکنون ابتلای بیش از ۸۰ نفر از زندانیان و زندان‌بانان به ویروس کرونا تثبیت شده است. فرهاد بایانی، سخنگوی اداره تنظیم امور زندان‌ها، می‌گوید که اما هیچ رویداد فوتی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در زندان‌ها ثبت نشده است.

او افزود که اداره تنظیم امور زندان‌ها پیش از شیوع ویروس کرونا در میان شماری از زندانیان و پرسونل زندان‌ها، تدابیر لازم پیش‌گیرانه را گرفته است. به گفته بایانی، آماده‌گی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها در سه سطح گرفته شده بود. او از کاهش تراکم زندانیان و فاصله‌گیری میان آ‌ن‌ها، اجرای تدابیر پیش‌گیرانه و تدابیر درمانی به عنوان سه مرحله‌ آماده‌گی اداره تنظیم امور زندان‌ها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا یاد کرد.

فرهاد بایانی با اشاره به دو فرمان محمداشرف غنی، رییس جمهور، برای کاهش تراکم زندانیان به هدف مبارزه با ویرس کرونا گفت که تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر از زندان‌های سراسر کشور آزاد شده‌اند.

سخنگوی اداره تنظیم امور زندانیان گفت که روند اجرای فرمان‌های ریاست جمهوری به سرعت جریان دارد و از کسانی که براساس این فرمان‌ها رها می‌شوند، نیز آزمایش صحی گرفته می‌شود.

فرهاد بایانی، سخنگوی اداره تنظیم امور زندان‌ها

مسوولان صحی از زندانیان رهاشده هم‌چنان تضمین کتبی می‌گیرد تا ۱۴ روز را در خانه‌های‌شان بمانند.

فرهاد بایانی از جانب دیگر گفت که در مرحله اجرای تدابیر پیش‌گیرانه و وقایه‌ای، اداره امور زندان‌ها بسته‌های بهداشتی مورد نیاز برای مبارزه با ویروس کرونا تهیه کرده است.

او هم‌چنان گفت که به صورت دوام‌دار به زندانیان ماسک‌ و دیگر بسته‌های بهداشتی و مواد ضدعفونی توزیع می‌شود.

هم‌چنان برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، ملاقات‌ها و پذیرش پای‌وازان در زندان‌ها قطع شده است.

آموزش به زندانیان در مورد ویروس کرونا از دیگر تدابیری است که سخنگوی اداره امور زندان‌ها گفت که این برنامه‌ها روی دست گرفته شده است.

طبق معلومات بایانی، مراکز «تجرید و قرنطین» بیماران کرونا و افراد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا نیز در برخی از زندان‌های کشور ساخته شده است.

او گفت که یک مرکز تجرید با ظرفیت ۲۵۰ بستر در زندان مرکزی ایجاد شده است که ظرفیت توسعه‌ی آن به ۱۰۰۰ بستر نیز وجود دارد.

افزون بر این، ساختمان بلاک هفتم زندان پلچرخی برای بیماران کووید -۱۹ اختصاص داده شده است.

سخنگوی اداره تنظیم امور زندان‌ها گفت که کار ساختمانی یک شفاخانه ۵۰ بستر در داخل زندان پلچرخی تکمیل شده و در حال تجهیزشدن است.  از این شفاخانه برای ارائه خدمات صحی به زندانیان استفاده خواهد شد.

بیمارانی که در زندان‌ها به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، در همین تجریدگاه‌ها که در زندان‌ها ساخته شده‌اند، به سر می‌برند.

شمار مجموعی افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور اما از مرز هشت هزار نفر گذشته است.

دکمه بازگشت به بالا