رهایی زندانیان به دلیل کرونا و افزایش جرایم جنایی در هرات

محمدحسین نیک‌خواه

یافته‌های نهادهای امنیتی هرات نشان می‌دهد که ۴۰ درصد مجرمانی که به دلیل گسترش ویروس کرونا از زندان این ولایت رها شده‌اند، دوباره دست به دزدی و کارهای خلاف قانون زده‌اند. مسوولان فرماندهی پولیس هرات می‌پذیرند که رهایی صدها زندانی با اتهام سرقت و جرایم کوچک، سبب افزایش جرایم جنایی شده است.

آمار مسوولان زندان مرکزی هرات نشان می‌دهد که بر اساس دو فرمان رییس جمهور به دلیل همه‌گیری کرونا و هشتم ثور، حدود ۱۵۰۰ زندانی که بیش‌تر آنان به جرم سرقت دربند بودند، طی روزهای اخیر رها شده‌اند.

ساکنان هرات باور دارند که رهایی زندانیان به دلیل همه‌گیری کرونا، جسارت‌شان را در انجام جرایم جنایی افزوده و مجرمان احساس می‌کنند که به دلیل شرایط اضطرار کرونا، یا زندانی نمی‌شوند و یا پس از چند روز، دوباره از بند رها می‌شوند.

فعالان مدنی هرات، با نگرانی از افزایش دزدی و جرایم جنایی در این شهر، از حکومت و نهادهای امنیتی می‌خواهند که برای تأمین امنیت و جلوگیری از سرقت‌های مسلحانه و دزدی‌ها، اقدام ریشه‌ای کنند.

مسوولان امنیتی از تغییر در شیوه برخورد با مجرمان و دزدان مسلح سخن گفته و تأکید دارند که گزمه‌های سیار برای بازداشت و برخورد با دزدان، در بخش‌های گوناگون شهر، از سوی نیروهای پولیس انجام می‌شود.

رهایی زندانیان عامل افزایش جرایم

به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا و نگرانی از گسترش آن به داخل زندان‌ها، رییس جمهور غنی، دروازه‌ی زندان‌ها را گشود و با امضای دو فرمان جداگانه، هزاران زندانی را که مدت حبس‌شان زیر ۵ سال بود و جرایم کوچک مانند سرقت را مرتکب شده بودند، رها کرد.

در میان رهاشده‌گان، شماری از آن‌ها مجرمان «متکرر» هستند که بارها به دلیل سرقت و جرایم جنایی، زندانی شده بودند. یافته‌های فرماندهی پولیس هرات نشان می‌دهد که ۴۰ درصد زندانیان پس از رهایی، دوباره مرتکب دزدی و جرایم جنایی شده‌اند.

عبیدالله نورزی، فرمانده پولیس هرات، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌پذیرد که رهایی صدها دزد و مجرم از زندان مرکزی این ولایت، بر وضعیت امنیتی تأثیر منفی گذاشته است. به گفته‌ی او، آمار نهادهای امنیتی در هرات نشان می‌دهد که جرایم سازمان‌یافته مانند آدم‌ربایی در چند ماه اخیر نسبت به زمان مشابه سال‌های گذشته، کاهش چشم‌گیری یافته و میزان جرایم جنایی هم افزایش چندانی نداشته است. وی می‌افزاید که پولیس با تغییر شیوه برخورد با سارقان مسلح، در عوض ایجاد ایست‌های بازرسی ثابت، گزمه‌های سیار را در بخش‌های گوناگون شهر ایجاد کرده و همین امر، سبب مهار جرایم جنایی و سرقت‌ها شده است.

این مقام ارشد امنیتی در هرات تأکید می‌کند که در جریان هر هفته دست‌کم ۵۰ سارق مسلح از سوی پولیس گرفتار می‌شوند و هم‌اکنون در نظارت‌خانه‌ی هرات، فضای کافی برای نگه‌داری مجرمان و سارقان وجود ندارد.

کم‌بود فضا و نگرانی از گسترش کرونا در زندان

مسوولان زندان مرکزی هرات می‌گویند که طی روزهای اخیر بر اساس دو فرمان جداگانه رییس جمهور به دلیل همه‌گیری کرونا و هشتم ثور، ۱۵۰۰ زندانی از این مرکز رها شده‌اند. بخش بزرگی از زندانیان رها‌شده، مجرمان «متکرر» هستند و چندین مورد دزدی و جرایم جنایی در پرونده‌های‌شان درج است.

میوند صمدی، مدیر زندان هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که حدود ۸۰۰ زندانی در فرمان رییس جمهور به دلیل همه‌گیری کرونا و ۷۰۰ زندانی دیگر هم به مناسبت هشتم ثور، از زندان رها شده‌اند.

بر اساس فرمان‌های ریاست جمهوری، مدت‌ زمان حبس صدها زندانی دیگر که جرایم ضد امنیت داخلی و خارجی مرتکب نشده باشند کاهش‌ یافته است، اما افرادی که به اتهام جرایم امنیت داخلی و خارجی زندانی‌اند، شامل فرمان‌های عفو نمی‌شوند.

به گفته‌ی آقای صمدی، تاکنون ۱۵ مورد مشکوک کرونا در زندان مرکزی هرات شناسایی شده و از آنان نمونه‌گیری شده است، اما با گذشت روزها نتیجه‌ی آزمایش آنان از سوی ریاست صحت عامه مشخص نشده است.

مدیر زندان هرات تأکید دارد که این مرکز سال‌ها پیش برای نگه‌داری ۱۵۰۰ تا ۲هزار زندانی ساخته شده بود و تا پیش از همه‌گیری کرونا، حدود ۴هزار زندانی در آن نگه‌داری می‌شدند، اما حالا با وجود رهایی صدها زندانی، بازهم فضای کافی برای نگه‌داری زندانیان وجود ندارد.

افزایش دزدی‌ نگران‌کننده است

ساکنان هرات از افزایش چشم‌گیر دزدی‌ و جرایم جنایی نگران هستند. مصطفی پیمان، مردی که دزدان همین چند روز پیش موترش را از مقابل خانه‌اش سرقت کردند، ادعا دارد که طی دو روز دست‌کم سه مورد دزدی موتر در منطقه «باغ آزادی» در مرکز شهر هرات رخ داده است.

فعالان مدنی هرات با نگرانی از رهایی مجرمان «متکرر» از زندان مرکزی این ولایت، این مسأله را سبب افزایش دزدی‌ و افزایش جسارت مجرمان می‌دانند. جواد عمید، از فعالان مدنی هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که پیش از رهایی زندانیان، باید از اعضای خانواده‌ی آنان ضمانت معتبر گرفته می‌شد تا آن‌ها دوباره سراغ دزدی و جرایم جنایی نروند.

برخی اعضای شورای ولایتی هرات نیز با نگرانی از افزایش موارد دزدی و جرایم جنایی در این شهر، از مسوولان امنیتی می‌خواهند که برای تأمین امنیت و مبارزه با سارقان، تلاش بیش‌تری به خرج دهند.

توریالی طاهری، معاون شورای ولایتی هرات، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح از شکایت‌های فراوان مردم نسبت به افزایش دزدی‌ طی روزهای اخیر در هرات سخن می‌زند. وی می‌افزاید که مقام‌های امنیتی نباید ناتوانی در تأمین امنیت را، به رهایی زندانیان ربط دهند.

از نظر آگاهان امور، موارد گوناگون از جمله مشکلات اقتصادی و اجتماعی ناشی از کرونا، حضور بی‌جاشده‌گان داخلی و نبود فرصت‌های شغلی، سبب افزایش جرایم جنایی و سرقت‌های مسلحانه در هرات شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن