نخست‌وزیر کانادا: مردم افغانستان با زمستان دشوار روبه‌رو هستند، کمک‌ها کافی نیست

۸صبح، کابل: نخست‌وزیر کانادا در گفت‌وگو با یک رسانه خارجی گفته است که مردم افغانستان با زمستان سختی روبه‌رو هستند و کمک‌های انجام شده به مردم این کشور کافی نیست.

جستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، روز دوشنبه، ششم جدی، در گفت‌وگو با گلوبل نیوز گفته است که نسبت به بحران انسانی که در افغانستان جریان دارد، میزان کمک‌ها به مردم این کشور کافی نیست و باید این کمک‌ها بیش‌تر شده و ادامه پیدا کند.

او افزوده است که کانادا و متحدانش در اروپا از این‌که وضعیت در افغانستان به‌سرعت از کنترل خارج شد، متعجب شده‌اند.

ترودو گفته است: «مردم افغانستان زمستان بسیار سختی پیش رو خواهند داشت.»

از سویی هم، او خاطرنشان کرده است که در همکاری با متحدان خود بالای طالبان فشار می‌آورند تا به مردم اجازه خروج بدهند.

او افزوده است که دولت کانادا کوشش می‌کند تا در همکاری با متحدانش به ارایه کمک‌ها بشردوستانه به مردم افغانستان و از سوی دیگر به تسریع روند تخلیه همکاران افغان کانادا ادامه دهد.

او گفته است: «نیاز است که روند تخلیه از سوی حکومت کانادا در افغانستان برای خروج شهروندان و همکاران افغان ادامه پیدا کند.»

نخست‌وزیر کانادا خاطرنشان کرده است، همکاران افغان که در کنار کانادایی‌ها برای آینده بهتر افغانستان کار کرده‌اند، امروز با شرایط دشواری روبه‌رو هستند.

با این وصف او تصریح کرده است که کانادا باید فضا را برای جذب بیش‌تر مهاجران افغانستان گسترش بدهد و از سوی دیگر باید به کمک‌های انسان‌دوستانه خود به مردم افغانستان ادامه دهد.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که در پی تحولات اخیر، ورشکسته‌گی اقتصادی و بحران گرسنه‌گی در کشور، هزاران تن در افغانستان در خطر مرگ ناشی از نبود غذا و دوا در زمستان پیش‌رو قرار دارند.

دکمه بازگشت به بالا