‌جنگِ قیمت بین روسیه و عربستان سعودی و فروپاشی بورس جهانی به دنبال کرونا‌ ویروس‌

عزیز رکین                                                                        

بحران بهداشتی Covid-19 نه تنها بخش‌هایی از جهانی‌سازی مانند حمل‌و‌نقل و جهان‌گردی را به رکود اقتصادی سوق می‌دهد، بلکه بخش‌های سنتی مانند نفت، بانک‌داری و بیمه را تحت تأثیر بحران  قرار داده است. سقوط قیمت نفت روز دوشنبه گذشته، بورس‌های جهانی را قابل مقایسه با بحران بازارهای ثبت شده در سال ۲۰۰۸ ساخت.

روز دوشنبه، ۹ مارچ، به دلیل اختلاف میان ریاض و روسیه، قیمت نفت ۲۴٫۱ درصد کاهش یافت و به ۳۳٫۴۲ دالر رسید. روز ۶ مارچ قرار بود کشور‌های «Opep+» تولید‌کننده نفت جهانی، قیمت نفت را نظر به تقاضای بازار هم‌آهنگ سازند و از نزول آن جلوگیری کنند. برای حل این مشکل جلسه در Vienne (Autriche) 6 مارچ تشکیل شد. سقوط (شوت) قیمت نفت باعث ورشکسته‌گی اقتصاد جهانی می‌شود.

مناقشه بر سر قیمت نفت میان عربستان سعودی و روسیه سبب تنزیل قیمت یک بشکه نفت از ۵۲ به ۳۳ دالر شد، که این عمل به نوبه خود سبب سقوط بورس جهانی از ۶ % الی ۱۲ % شد. به دلیل اپدیمی جدید کورونا‌ویروس، قیمت نفت روز دوشنبه، ۹ مارچ، زریعه عربستان سعودی ۲۴٫۱ % پایین آورده شد که عواقب جدی برای اقتصاد جهانی به همراه خواهد داشت. عربستان سعودی تصمیم گرفت نفت خود را به قیمت ارزان بفروشد و طی چند ساعت قیمت خود را ۲۴٫۱ درصد کاهش داد‌؛ حرکتی که باید در پمپ با قیمت حدود ۴ یا ۵ سنت در هر لیتر کاهش یابد، در حالی که قیمت نفت ۷۰ دالر قبل از شروع همه‌گیری بیماری کورونا ویروس بود. قیمت فعلی یک بشکه نفت تصفیه ناشده Pétrole Brent  در ۲۳ فبروری ۲۵٫۸۸ دالر است. قیمت پایین‌تر از ۵۰ دالر، مثل بحران ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ است که خود بیا‌نگر عمق بحران جدید است. هدف رقابت روسیه با عربستان سعودی در واقع مبارزه با امریکا است؛ زیرا امریکا اولین تولید‌کننده نفت (شیل گاز) از سال ۲۰۱۵ در جهان است. تولید نفت روزانه امریکا ۱۲ میلیون بیرل (بشکه) است. قیمت تمام شد یک بیرل از ۴۰ الی ۴۵ دالر است. قیمت تمام شد یک بیرل در شرق میانه و روسیه بین ۴ الی ۶ دالر است. قیمت استخراخ یک بیرل نفت از بحر اتلانتیک انگلیستان و ناروی  Petrole Brent 25 الی ۲۸ دالر و نفتی که از ریگ بیتومی کانادا و نیوزیلاند به دست می‌آید فی بیرل ۸۰ الی ۸۶ دالر تمام می‌شود.

ا ستراتژی قیمت پایین‌تر و تولید بالاتر:

روسیه می‌خواهد در این رقابت قیمت پایین نفت مؤسسات نفتی امریکا را ‌شکست دهد، دست امریکا را از بازار اروپا قطع کند و اروپا را به مشتریان خود تبدیل سازد.

مسکو نخواست تولید نفت خود را با دیگران هم‌زمان کاهش دهد. ریاض بر‌عکس تصمیم گرفت که قیمت نفت خود را یک‌جانبه تنزیل بدهد و تولید خود را بالا ببرد. ارمیکو (Armeco)  شرکت نفت عربستان سعودی اعلام کرد که تولید خود را به ۱۲٫۳ میلیون بیرل (یک بیرل معادل ۱۵۹ لیتر) در روز در ماه اپریل بالا خواهد برد؛ یعنی ۳۰۰۰۰۰ بیرل بیش‌تر در روز نسبت به تولید اعظمی سابق خود.

 کاهش قیمت نفت و تأثیر آن با‌لای امریکا و عربستان‌:

‌می‌توان تعجب کرد که چرا روس‌ها در مذاکرات این‌قدر سازش‌ناپذیر بودند. دومین تولید‌کننده جهانی، هم‌چنین نمی‌خواهد ایالات متحده امریکا در اولین مقام تریبون جهان تولید‌کننده نفت قرار گیرد و هدف آن نیز کاهش نفوذ سعودی و امریکایی‌ها است.

در این جنگ نفت با قیمت نازل بین ۳۰ الی ۴۵ دالر، هر سه بازنده هستند.

در این نبرد، شرکت‌های امریکایی متخصص در گاز شیل برای تنظیم هزینه‌های تولید خود که به طور متوسط قیمت تمام شد از ۴۰ تا ۴۵ دالر در هر بشکه در حوضه تولیدی است‌، مجبور به بستن چاه‌ها می‌شوند و این نقطه ضعف آن‌ها در حال حاضر است.

روس‌ها استراتژی خود را تغییر دادند، زیرا مسکو تصمیم گرفته با کاهش قیمت نفت خام، تولیدکننده‌گان نفت شیل امریکا را خفه کند. استخراج نفت شیل گا‌ز بسیار گران است و به سرمایه‌گذاری سنگین احتیاج دارد. نیازی به گفتن نیست‌، دونالد ترمپ هیچ علاقه‌ای به ورشکسته‌گی تولید‌کننده‌گان تگزاس در چند ماه دور از انتخابات ریاست جمهوری ندارد. او به سابقه اقتصادی خود افتخار می‌کند‌ و نباید همه چیز را در یک رکود شدید اقتصاد جهانی از دست بدهد. به عنوان یک یادآوری‌، هیچ رییس‌جمهور امریکا در طی رکود اقتصادی مجدداً انتخاب نشده است؛ اما این افت قیمت نفت عمدتاً خبر بد است. در واقع، قیمت نفت نشان‌دهنده نوعی دماسنج اقتصاد است. چین اولین مصرف‌کننده نفت خام در جهان است: ۱۴% تقاضا با ۱۴ میلیون بشکه در روز. قیمت هر بشکه از یک ماه این طرف در حال سقوط است، زیرا تولید بیش از حد نفت وجود دارد. کارخانه‌ها‌، کار‌خانه‌های کامیون‌سازی، یا هواپیماها اکثراً متوقف شده‌اند. کمپنی هوانوردی فرانس Airfrance 90 % پرواز‌هایش را برای دو ماه توقف داده و پرسونل خود را به بیکاری موقتی سوق داده است. روز دوشنبه، ۱۶ مارچ، شرکت هواپیمایی آلمان تا ۹۰ درصد ظرفیت حمل‌و‌نقل طولانی خود را کاهش داد، زیرا وخیم‌تر شدن بیماری کورونا‌ویروس باعث افت بی‌سابقه در ترافیک هوایی در سراسر جهان شده است. در فرانسه ۳۰۰۰ شرکت (۳۰۰۰۰ کارمند) تا حد بیکار  موقتی قرار گرفته‌اند.

کشورهایی که در حال حاضر دچار مشکلات هستند، بیش‌تر تضعیف می‌شوند. ونزویلا‌، الجزایر، ایران‌، نیجریه، عراق و… همه‌ی این کشورها به دلیل قیمت نفت خام که در حال کاهش است، اکنون در معرض خطر قرار گرفته‌اند و در بحران‌های اجتماعی، سیاسی و آشوب‌های آینده، اقتصاد آن‌ها را کرونا‌ویروس ضعیف‌تر می‌سازد.

ایالات متحده امریکا اولین تولید‌کننده جهانی نفت‌

تولید روزانه نفت پنج کشور در ماه فبروری براساس میلیون بیرل  در روزmds/d).(

عربستان سعودی دومین ذخیره پطرول جهانی‌۱‌

ذخیره پترول پنج کشور در سال ۲۰۱۸ به واحد میلیون بیرل:

  1. هفته‌نامه سرما‌یه‌گذاری (Le anvestir) فرانس ۱۲ مارچ ۲۰۲۰٫

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن