رییس جمهور ترمپ: سهم کشورها در هزینه‌های ناتو ناعادلانه است

۸صبح، بروکسل: در حالی که سران کشورهای عضو ناتو در شهر بروکسل گرد هم آمده اند تا در نشست سران این سازمان شرکت کنند، نگرانی‌ها از اظهارات غیرمنتظره‌ی رییس جمهور ترمپ در میان شرکت کنندگان این نشست اوج می‌گیرد.

در نخستین ساعات نشست سران ناتو، دبیر کل ناتو به استقبال رییس جمهور ترمپ شتافت و ترمپ در برابر کمره‌های رسانه‌ها حرف‌های تکان‌دهنده‌ای گفت. رییس جمهور امریکا با اشاره به ین استولتنبرگ، دبیر کل ناتو به شوخی گفت: «ما با هم رابطه‌ی خوبی داریم، چون او در یک سال گذشته چهل میلیارد دالر به هزینه‌های ناتو افزوده است. من فکر می‌کنم آقای دبیر کل ترمپ را دوست دارد. گرچه او تنها شخص خواهد بود، اما من با این وضعیت راحتم.»

اشاره‌ی رییس جمهور ترمپ به تلاش‌هایی بود که سرمنشی ناتو برای ازدیاد سهم سایر کشورهای عضو ناتو در اثر فشار رییس جمهور ترمپ انجام داده است.

ین استولتنبرگ در این دیدار با رییس جمهور ترمپ، گفت: «ما روی این که چطور این نشست را به یک نشست موفقیت‌آمیز مبدل کنیم و اروپا و امریکای شمالی با هم کار کنند، بحث خواهیم کرد. همانگونه که رییس جمهور ترمپ گفت، اعضای ناتو باید روی هزینه‌های دفاعی بیشتر سرمایه بگذارند.»

رییس جمهور ترمپ، یکبار دیگر از سهم نابرابر اعضای ناتو در هزینه‌های این سازمان انتقاد کرد و گفت: «در طی یک سال گذشته، چهل میلیارد دیگر نیز از سوی سایر کشورها برای کمک به ناتو پرداخته شده است، اما هنوز این مبلغ کافی نیست. امریکا هنوز به مراتب بیشتر از این می‌پردازد و سایر کشورها سهم چندانی ندارند، به ویژه برخی از کشورها‌.»

اشاره‌ی رییس جمهور ترمپ با یادآوری از «برخی کشورها»، به اقتصادهای بزرگ اروپایی از جمله آلمان است. به تازگی تنش‌ها میان آلمان و امریکا روی تعرفه‌های تجارتی افزایش یافته است و رییس جمهور ترمپ انتظار دارد تا این کشور سهم بیشتری از هزینه‌های ناتو را با توجه به وضعیت اقتصادی‌اش به دوش بگیرد.

رییس جمهور ترمپ می‌گوید که کشورش در دهه‌ها، مبالغ به مراتب بیشتر از سایر کشورها، در ناتو هزینه کرده است و این وضعیت برای مالیه دهندگان امریکایی قابل قبول نیست.

رییس جمهور ایالات متحده می‌گوید که دبیر کل ناتو این وضعیت را بهتر از دیگران می‌داند و تلاش‌هایی را برای افزایش سهم سایر متحدان در هزینه‌های ناتو روی دست گرفته است.

رییس جمهور ترمپ پارسال نیز در جریان نشست سران ناتو در بروکسل، از سهم بزرگ امریکا در هزینه‌های ناتو شکایت داشت و به نظر می‌رسد که این شکایت پس از گذشت یکسال هنوز پا برجاست.

این شکایت‌ها در حالی مطرح می‌شود که قرار است فردا پنجشنبه، سران ناتو روی ماموریت حمایت قاطع و نقش این سازمان در افغانستان بحث کنند.

دیدگاه are closed.