سفر رییس جمهور به بلخ؛ تدابیر جدی امنیتی برای دفع حملات طالبان روی دست گرفته می‌شود

۸صبح، بلخ: محمداشرف غنی، رییس جمهور، صبح روز سه‌شنبه، بیست‌ودوم سرطان، به ولایت بلخ سفر کرد؛ بلخی که در این اواخر نُه ولسوالی آن از کنترل دولت خارج شده است.

رییس جمهور غنی در نخستین ساعاتی پس از ورودش به شهر مزارشریف، نشست امنیتی را در این ولایت ریاست کرد که هدف آن بهترشدن وضعیت امنیتی بلخ و ولایت‌های همجوار آن گفته شده است.

فرهاد عظیمی، والی بلخ در یک نشست خبری، گفت که سفر رییس جمهور روی بررسی و تحلیل اوضاع امنیتی بلخ متمرکز بود.

او گفت که اقدامات و تدابیر جدی امنیتی برای تأمین امنیت و نیز دفع حملات طالبان روی دست گرفته شده است. به گفته او، این تدابیر «عملی و دقیق» خواهد بود و از سوی امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، هدایت و رهبری می‌شود.

فضل‌محمود فضلی، رییس اداره امور ریاست جمهوری، می‌گوید که هدف سفر رییس جمهور غنی بررسی وضعیت امنیتی و نیز ارزیابی ادارات ملکی بلخ بوده است.

رییس اداره امور ریاست جمهوری گفت که در شرایط کنونی دولت روی برنامه استقرار تمرکز کرده است.

او با اشاره به مشکلات امنیتی به ویژه سقوط ولسوالی‌ها گفت که پس از خروج نیروهای بین‌المللی، دولت افغانستان روند انتقال را در چند هفته طی کرد، در حالی که ماه‌ها وقت نیاز داشت.

به گفته فضلی، تلاش می‌شود ساحاتی که اکنون در کنترل دولت است حفظ و برای ساحات از دست رفته تدابیر گرفته شود.

محمداشرف غنی در بلخ نشست ارشد امنیتی را ریاست کرد

به گفته او، ابتدا ساحات از دست رفته گرفته می‌شود و سپس بنادر مهم و شاهراه‌ها نیز از نزد طالبان پس گرفته خواهد شد.

 گذرگاه حیرتان در ولایت بلخ پس از حمله طالبان به ولسوالی‌های شورتپه و کلدار زیر تهدید قرار گرفته است.

والی بلخ در این باره گفت که اکنون استحکامات امنیتی در اطراف حیرتان و مسیر منتهی به آن روی دست گرفته شده است و تاجران بدون نگرانی تجارت کنند.

گفتنی است که محمداشرف غنی، رییس جمهور در سفری به بلخ، با عطامحمد نور، والی پیشین این ولایت نیز دیدار کرد. طبق اعلام ارگ، در این دیدار روی اوضاع جاری کشور و ضرورت به اجماع ملی و حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، بحث و تبادل نظر شده است.

رییس جمهور غنی هم‌چنان با بی‌جاشده‌گان داخلی ولایت‌های همجوار بلخ، جوانان، عالمان دین و سایر اقشار مختلف این ولایت دیدار کرد.

فضل محمود فضلی، رییس اداره امور ریاست جمهوری، می‌گوید که سلسه سفرهای رییس جمهور به ولایت‌ها ادامه می‌یابد.

دکمه بازگشت به بالا