رییسان جمهور تاجیکستان و ایران: یک دولت فراگیر می‌تواند مشکلات افغانستان را حل کند

۸صبح، کابل: رییسان جمهور ایران و تاجیکستان، روز شنبه، بیست‌وهفتم سنبله، در یک نشست خبری در شهر دوشنبه اعلام کردند که دولت فراگیر در افغانستان می‌تواند نماینده همه مردم باشد و مشکلات این کشور را حل کند.

امام‌علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان، در این نشست خبری گفت که کشورش خواهان برقراری صلح و ثبات کامل در افغانستان در اسرع وقت است که به گفته او، عامل مهمی در تأمین امنیت منطقه است.

رییس جهور تاجیکستان آماده‌گی کشورش را برای مساعدت در تسهیل این روند اعلام کرد.

امام‌علی رحمان گفت: «ما ایجاد یک دولت جامع و فراگیر با منافع همه گروه‌های اجتماعی و گروه‌های قومی ساکن در افغانستان را عامل اصلی در برقراری صلح و ثبات پایدار در این کشور می‌دانیم.»

به گفته او، وضعیت نگران‌کننده افغانستان در مرکز توجه ایران و تاجیکستان قرار دارد.

امام‌علی رحمان می‌گوید که در مذاکرات با طرف پاکستان نیز تأکید کرده است که «تاجیک‌ها» و سایر اقوام باید در دولت فراگیر جایگاه شایسته‌ای داشته باشند. به گفته او، روشن است که صلح و ثبات در افغانستان تنها از این طریق تأمین می‌شود.

او تأکید کرد که قطع فوری درگیری‌ها و تنش‌ها در ولایت پنجشیر با اعلام آتش‌بس و باز شدن جاده‌ها برای ارایه کمک‌های بشردوستانه به مردم این منطقه، امروزه یکی از مهم‌ترین وظایف تلقی می‌شود.

رییس جمهور تاجیکستان گفت: «در این زمینه، ما موافقت کردیم که تمام تلاش خود را برای دست‌یابی به این اهداف و مساعدت در برگزاری مذاکرات بین تاجیک‌ها و طالبان در دوشنبه انجام دهیم.»

رییس جمهور رحمان گفت که باور دارد، سازمان همکاری‌های شانگهای باید نقش کلیدی در پیش‌برد این روند بازی کند.

ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران، نیز در این نشست اعلام کرد که بیگانه‌گان نتوانستند برای افغانستان امنیت بیافرینند؛ افغان‌ها باید خودشان سرنوشت خود را رقم بزنند.

به گفته او، دولت فراگیر در افغانستان می‌تواند نماینده همه مردم باشد و مشکلات این کشور را حل کند.

رییس جمهور ایران تأکید کرد که حضور داعش در افغانستان نه تنها برای این کشور، بلکه برای منطقه خطرناک است و ایران و تاجیکستان با رشد هرگونه جریان تروریستی در منطقه مخالف هستند.

به تازه‌گی عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، اعلام کرده که مذاکرات را با طالبان برای تشکیل حکومت فراگیر با شمولیت هزاره‌ها، تاجیک‌ها و اوزبیک‌ها آغاز کرده است.

دکمه بازگشت به بالا