فرمان جدید رییس جمهور: کارمندان نهاد‌های دولتی از مداخله در انتخابات خودداری کنند

رییس جمهور اشرف غنی روز سه‌شنبه (۱۶ اسد) فرمان چهار ماده‎ای را برای ایجاد شفافیت بیشتر در انتخابات شورای ملی و شورا‌های ولسوالی صادر کرد.

هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری در یک نشست خبری گفت که مطابق این فرمان مقامات، منصوبین و کارمندان نهاد‌های دولتی اعم از اداره‌های دفاعی، نظامی و غیرنظامی اعضای شورای ملی، قضات و منصوبین دادگاه عالی مکلف اند که از مداخله در امور انتخابات شورای ملی و شورا‌های ولسوالی خودداری کنند.

ماده‌ی دوم این فرمان ورود خودسرانه‌ی نیرو‌های امنیتی به مراکز ثبت ‌نام رای‌دهندگان، مراکز رای‌‌دهی و شمارش‌آرا را منع کرده است. طبق ماده‌ی سوم فرمان جدید رییس جمهور، انتقال اسلحه به مراکز ثبت نام، محلات رای‌دهی و مراکز شمارش‌آرا ممنوع شده است. در ماده‌ی دیگر این فرمان به تأمین امنیت کارمندان و اداره‌های انتخاباتی تأکید شده است. همچنان بر اساس این فرمان، استفاده از امکانات دولتی برای نامزدان انتخاباتی منع شده است.

آقای چخانسوری در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت که انتخابات ریاست جمهوری، مجلس نمایندگان،‌ شورای ولایتی و شورا‌های ولسوالی‌ها در زمان مشخص آن مطابق تقویم انتخاباتی برگزار می‌شود و تمام آمادگی‌های لازم برای برگزاری انتخابات گرفته شده است.

او همچنان گفت اشخاصی که مانع انتخابات می‌شوند، باید بگویند که به نمایندگی از کی صحبت می‌کنند. آقای چخانسوری خاطرنشان کرد که رییس جمهور طرفدار سیستم بایومتریک در انتخابات است، اما شرکت با ظرفیتی که این کار را درست انجام دهد، وجود ندارد.

سخنگوی ریاست جمهوری گفت: «تأکید رییس جمهور در دیدار با اقشار مختلف این بوده است که با استفاده از تکنولوژی، موبایل و کمره در محلات رای‌دهی گذاشته و فلم‌برداری شود.» آقای چخانسوری از گذاشتن کمره‌هایی در صندوق‌های رای سخن گفت که پس از مرحله‌ی رای‌دهی جمع‌آوری می‌شوند و به قول ایشان این‌گونه بررسی می‌شود که چند نفر رای داده است.

پیش از این، شماری از احزاب و جریان‌های سیاسی روند ثبت نام رای‌دهندگان را غیرشفاف خوانده،‌ خواهان استفاده از سیستم بایومتریک در روند رای‌دهی شده بودند.

احتمال دارد تا یک روز دیگر فهرست نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان نهایی ‌شود

مقام‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند که احتمال دارد تا پایان هفته‌ی روان، فهرست نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان نهایی ‌شود. امروز چهارشنبه است و تا پایان این هفته یک روز دیگر باقی مانده است.

علی‌رضا روحانی، دبیر کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید: «با آن‌که حجم کار بسیار زیاد بوده است، اما ما با سرعت تلاش می‌کنیم که تا آخر این هفته تمام قضایا را بررسی و خلاص کنیم.»

کمیسیون شکایات انتخاباتی در حال حاضر اعتراضات افرادی را که توسط کمیسیون ویژه از فهرست نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان حذف شده، بررسی می‌‎کند. کمیسیون ویژه روز جمعه‌ی گذشته نام ۲۵ تن را از این فهرست حذف کرد.

بر اساس قانون انتخابات این افراد تا روز یکشنبه (۱۴ اسد) فرصت داشتند که در برابر این تصمیم کمیسیون ویژه، اعتراض‌های‌شان را در کمیسون شکایات انتخاباتی ثبت کنند.

الله‌گل مجاهد نماینده‌ی مردم کابل در پارلمان، فوزیه کوفی نماینده‎ی مردم بدخشان، سید جعفر نادری، شاه‌وزیر تره‌خیل، شیرولی احمدزی، گل‌مراد، مجیب‎الرحمان سمکنی و بشیر قانت در میان حذف‌شدگان ‌اند.

با این حال، دبیر کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که این تصمیم کمیسیون ویژه قطعی و نهایی نیست.

مردم در حالی انتظار فهرست نهایی انتخابات مجلس نمایندگان را می‌کشند که طبق تقویم انتخاباتی، باید این فهرست روز شنبه (۱۲ اسد) اعلام می‌شد.

روحانی: به شکایت افراد رسیدگی می‌شود

در همین حال، در پی اعتراضات جنجالی غزنی و ولایت‌های دیگر در پیوند به چگونگی برگزار انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها اکنون شماری از باشنده‌های ولایت بغلان با برگزاری نشست اعتراضی‌ای در برابر دروازه‌ی کمیسیون شکایات انتخاباتی خواهان حذف نام‌های شماری از نامزدان از فهرست نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان شدند.

معترضان ادعا می‌کنند که شماری از نامزدان در قتل شهروندان و جنایات دیگر دست دارند و نباید به آن‌ها اجازه داده شود که به مجلس نمایندگان وارد شوند.

علی‌رضا روحانی، دبیر کمیسیون شکایات انتخاباتی در این رابطه گفت که شکایت حق هر فرد است و آنان به این شکایات مطابق به قانون انتخابات رسیدگی می‌کنند.

همزمان با نشست این افراد، شماری از اعضای مجتمع جامع مدنی کشور نیز همایش اعتراضی را در برابر دروازه‌ی کمیسیون شکایات انتخاباتی دایر کردند.

شماری از اعضای جامعه‌ی مدنی می‌گویند که کمیسیون شکایات انتخاباتی شماری از نامزدان را از فهرست نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان به دلایل سیاسی حذف کرده است، اما آقای روحانی، دبیر کمیسیون شکایات انتخاباتی در این رابطه گفت که هر کسی می‌تواند در برابر تصمیم کمیسیون ویژه شکایت خود را در کمیسیون شکایات انتخاباتی درج کند. آقای روحالی با تأکید گفت که آن‌ها به شکایات رسیدگی می‌کنند.

قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌های افغانستان به تاریخ ۲۸ میزان امسال برگزار شود.

دیدگاه are closed.