نارضایتی رییس جمهور از نتایج برنامه‌ی سی‌بی‌آر

۸صبح، کابل: رییس جمهور اشرف غنی می‌گوید در صورتی که فعالیت کارمندانی که شامل برنامه‌ی سی.بی.آر هستند، موثریتی نداشته باشد، امتیازات مالی این کارمندان قطع خواهد شد.

رییس جمهور غنی که دیروز (دوشنبه، ۲۴ ثور) در مراسم گرامی‌داشت از «هفته‌ی صنایع و سرمایه‌گذاری» در کابل سخنرانی می‌کرد، از کارمندان برنامه‌ی سی‌بی‌آر انتقاد کرد و هشدار داد، در صورتی که تا شش ماه آینده فعالیت این کارمندان نتیجه ندهد، معاشات‌شان قطع خواهد شد.

 رییس جمهور گفت: «اگر آنان مشکلات را حل نکرده باشند، چرا معاش ده چند و بیست چند دیگران داشته باشند.»

وزارت مالیه و کمسیون اصلاحات اداری و خدمـات ملکـی از سال ۲۰۱۲ به قصد ارتقای ظرفیت کارمندان دولت برای ارایه‌ی خدمات معیاری برای مردم برنامه‌ای با نام «ارتقای ظرفیت برای نتایج» یــا «ســی‌بــی‌آر” راه‎اندازی کرده‌اند.

«ارتقای ظرفیت وزارت‎خانه‎ها و ادارات دولتی و همکاری با آن‎ها در عرصه‌ی راه‎اندازی برنامه‌های ارتقای ظرفیت مبتنی بر نتایج جهت انجام اجراات موثر و ارایه‌ی خدمات ارزنده به مردم» از اهداف اساسی این برنامه خوانده می‎شود.

اما پس از گذشت شش سال از اجرای این برنامه، به نظر می‌رسد که رییس جمهور از نتایج این پروژه و میزان موثریت آن رضایت چندانی ندارد. به همین دلیل رییس جمهور از موثریت این پروژه انتقاد کرد و گفت که هنوز هم ظرفیت پیشبرد کار در ادارت دولتی وجود ندارد.

رییس جمهور شماری از کارمندان ارشد حکومت را به بی‌کفایتی متهم کرد و گفت: «هر زمانی که برای‌شان می‌گویم که یک مشکل را حل کن، یک کاغذ را برایم می‌آورند که در ۶ ماه نمی‌توان آن را تعریف کرد.» رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش از بیروکراسی موجود در ادارات دولتی نیز به شدت انتقاد کرد.

با این حال آقای غنی زمان خاصی را برای نتایج کار این برنامه تعیین کرد و گفت: «ما باید در شش ماه آینده از برنامه‌ی سی‌بی‌آر نتایج داشته باشیم، در صورتی که کارمندان برنامه نداشته باشند، نیاز نیست برای‌شان معاش بدهیم و برخی آنان در موترهای زرهی گشت‌و‌گذار کنند.»

او از سفرهای خارجی کارمندان برنامه‌ی سی‌بی‌آر نیز انتقاد کرد و گفت که کارمندان این بخش به سفرهای خارجی می‌روند، اما کمتر برای حل مشکلات مردم به ولایت‌ها و روستاها سفر می‌کنند. رییس جمهور گفت که پس از این کارمندان این بخش ملزم خواهد بود که برای رسیده‌گی به مشکلات مردم حد اقل به دو ولایت سفر کنند، در غیر آن برای‌شان اجازه‌ی سفرهای خارجی داده نخواهد شد.

دیدگاه are closed.