واکنش طنزی سخنگوی رییس جمهور: حکمتیار با نصب رادار سابقه بر خانه‌اش حریم هوایی را کنترل می‌کند

۸صبح، کابل: معاون سخنگوی ریاست جمهوری به ادعای گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی درباره نشست و برخاست هواپیماهای بدون نام و نشان در میدان بین‌المللی حامد کرزی واکنش نشان داده است.

دواخان مینه‌پال گفته است که به گمان او حکمتیار «همان رادار سابقه» را بر بام خانه‌اش نصب کرده است و توسط آن حریم هوایی را کنترل می‌کند.

معاون سخنگوی ریاست جمهوری در حساب کاربری فیس‌بوکش نوشته است: «این‌جا حالا نظام است، قلعه ملا نصرالدین نیست. »

مینه‌پال افزوده است که دیگر هوایپماهای کشور فروخته نمی‌شود، تحفه داده نمی‌شد و کسی نیز آن را به پاکستان نمی‌رباید.

گلبدین حکمتیار روز جمعه، سوم دلو در جریان سخنرانی خود در هنگام نماز جمعه مدعی شده است که هواپیماهای بدون نام و نشان در میدان هوایی کابل نشست و برخاست می‌کند و در قاچاق پول و طلا دست دارد.

به گفته گلبدین حکمتیار، امنیت این هواپیماها از سوی نیروهای ویژه تأمین می‌شود و هنگام بارگیری از کارمندان امنیتی میدان هوایی کابل خواسته می‌شود که محل را ترک کنند.

حکمتیار از مجلس نماینده‌گان خواسته است که این موضوع را بررسی کند.

اداره هوا نوردی ملکی با نشر خبرنامه‌ای این ادعا را رد کرده است.

طبق این خبرنامه، تمام پروازهای غیرنظامی تابع اجازه قبلی از اداره هوانوردی ملکی است و بعد از مشخص شدن هدف پرواز، مسافر و کارگو مطابق مقررات بین‌المللی و قوانین داخلی مربوط اجازه پرواز داده می‌شود.

اداره هوانوردی ملکی گفته است که هیچ هواپیمای بدون نام و نشان و کال ساین مشخص، مطابق مقررات بین‌المللی اجازه نشست و برخاست در میدان‌های هوایی غیرنظامی کشور را به‌ دست آورده نمی‌تواند.

در خبرنامه اداره هوانوردی ملکی آمده است:«میادین هوایی افغانستان سخت‌ترین تدابیر امنیتی و بررسی مسافر و کارگو را دارا بوده و تغییر شرکت قراردادی نیز به هدف تقویت سیستم‌های امنیتی، چک و تلاشی صورت گرفته است.»

اداره هوانوردی ملکی هم‌چنان گفته است که نیروهای امنیتی کشور به جز نظارت جدی از روند کاری و عملیاتی میدان، حق دخالت در امور امنیت هوانوردی و هندلنگ و یا وارد کردن استثنائات در روند کاری شرکت و مراحل عملیاتی میدان هوایی را ندارند.

در خبرنامه گفته شده است: «پروازهای شرکت‌های قراردادی ناتو و ماموریت [حمایت] قاطع مطابق موافقت‌نامه SOFA از این روند مستثنا بوده و مطابق موافقت‌نامه یاد شده صورت می‌گیرد. در کنار آن پرواز‌های نظامی نیز تنها پرواز عملیاتی داخلی بوده و امکان پرواز بین‌المللی و خروج از کشور را ندارند. »

در خبرنامه تأکید شده است که ادعای گلبدین حکمتیار بر «شایعات و گمانه‌زنه‌های بی‌پایه» استوار است و حقیقت ندارد.

در پایان اداره هوانوردی ملکی از بزرگان سیاسی کشور خواسته است که با توجه به جنبه‌های فنی چنین موضوعات، قبل از اشاعه عمومی آن، موضوع را برای حصول اطمینان با این اداره در میان بگذارند تا به این ترتیب به اعتماد عامه و اعتبار نهادهای رسمی، صدمه وارد نشود.

دکمه بازگشت به بالا