ارگ ریاست جمهوری: زمان آن رسیده تا گروه طالبان از خشونت دست بردارد

۸صبح، کابل: ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که افزایش خشونت‌های گروه طالبان «امید و انتظار» مردم و جامعه جهانی را برای شروع گفت‌وگوها و برقراری صلح پایدار در کشور «خدشه‌دار» می‌کند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، در یک رشته توییت روز یک‌شنبه، بیست‌ودوم سرطان، گفته است که زمان آن رسیده است که گروه طالبان از خشونت دست بردارد و به گونه‌ی واقعی وارد روند صلح شود.

سخنگوی ریاست جمهوری نوشته است: «افزایش خشونت‌های اخیر گروه طالبان در شهرها، حمله بر نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای طالبان که قربانی آن مردماند، و هدف گیری کارمندان دولت، امید و انتظار مردم ما و جامعه‌ی جهانی را برای آغاز گفت‌وگوها و برقراری صلح پایدار در کشور خدشه دار می‌سازد.»

مقام‌های حکومت می‌گویند که کاهش خشونت‌ها بخشی از تعهد طالبان توافق‌نامه‌‎ی صلحی بود که بین امریکا و گروه طالبان در دهم حوت در قطر امضا شد، اما  گروه طالبان به این تعهدات خود عمل نکرده است.

شورای امنیت ملی، روز گذشته اعلام کرد که در یک هفته گذشته ۲۳ غیرنظامی از سوی گروه طالبان در ۱۶ ولایت کشته شده‌اند.

این شورا طالبان را متهم کرده است، در زمانی که تلاش‌ها برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی جریان دارد، به «کشتار مردم بی‌گناه» ادامه داده‌اند.

وزارت خارجه روز گذشته اعلام کرد که جامعه جهانی و کشورهای منطقه‌ نیز از افزایش خشونت‌های طالبان ناراضی‌اند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید که دولت افغانستان از جامعه جهانی، کشورهای منطقه به شمول قطر خواسته است تا طالبان را متقاعد کنند که خشونت‌ها را کاهش دهند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی اخیراً گفته است که ادامه‌ و افزایش خشونت‌های طالبان سبب تعویق مذاکرات بین‌الافغانی شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن