تقویم انتخابات ریاست جمهوری به زودی اعلام می‌شود

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل انتخابات گفته که به زودی تقویم انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می‌کند. این کمیسیون به روز جمعه، ۱۱ عقرب، نشست مشورتی را برای تعیین تقویم انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی، در کابل برگزار کرد.  

این نشست با اشتراک رهبری کمیسیون‌های انتخاباتی، نهادهای ذیدخل، نماینده‌گان احزاب سیاسی، نهادهای ناظر ملی و بین‌المللی برگزار شده بود.

عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون انتخابات در این نشست، از اشتراک کننده‌گان خواست که نظریات و پیشنهادات شان را برای بهبود این روند، شریک سازند تا به گفته وی کمیسیون در روشنی آن تصمیم اتخاذ کند.

از سویی هم وسیمه بادغیسی، معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات گفت که بر اساس مسوده تقویم انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون در نظر دارد که انتخابات ریاست جمهوری را به تاریخ ۳۱ ماه حمل سال ۱۳۹۸ ه. ش برگزار کند.

خانم بادغیسی با اشاره به نقاط قوت و ضعف برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری با شورای ولایتی تصریح نمود که اگر انتخابات ریاست جمهوری در زمان یاد شده به تنهایی برگزار شود و انتخابات شورای ولایتی با کمی تأخیر، برای مدیریت بهتر و فعالیت‌های عملیاتی این روندهای ملی، زمان کافی وجود خواهد داشت.

به گفته وی، اگر انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی همزمان برگزار شود، هزینه‌ها پایین آمده و احتمال اشتراک گسترده مردم نیز وجود دارد اما نیازمند مدیریت قوی‌تر می‌باشد.

همچنان داکتر احمدشاه زمان‌زی رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات، اولویت دادن به انتخابات ریاست جمهوری را برای تأمین شفافیت ضروری دانست و افزود که «برگزاری انتخابات‌ها از لحاظ تخنیکی به طور جداگانه بهتر است.»

مسوولان کمیسیون انتخابات پیش از این گفته بودند که قرار است انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود. به این ترتیب مشخص نیست که آیا انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها برگزار خواهد شد یا خیر.

دکمه بازگشت به بالا