فرمان رییس جمهور: جلسات فوق‌العاده‌ شورای ملی به خاطر طی مراحل بودجه وسط سال مالی ادامه یابد

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، با صدور فرمانی بر دوام نشست‌های اعضای شورای ملی تاکید کرده است. اشرف غنی از اعضای شورای ملی خواسته که به منظور طی مراحل بودجه وسط سال مالی ۱۳۹۸ به کارشان ادامه دهند.

نخستین اجلاس مجلس نماینده‌گان به تاریخ ۳۱ سرطان پایان یافت. نماینده‌گان اما با رأی اکثریت تصمیم گرفتند تا ۱۰ روز دیگر نیز به کارشان ادامه دهند. این فرصت امروز به پایان رسید اما اشرف غنی با صدور فرمانی بر ادامه نشست‌های مجلس به خاطر تایید بودجه وسط سال تاکید کرده است.

بودجه وسط سال حدود دو هفته قبل از سوی وزارت مالیه به پارلمان فرستاده شد. مجموع بودجه در وسط سال نزدیک به ۴۱۱ میلیارد افغانی است که باید از سوی مجلس‌ نماینده‌گان تصویب شود. بخشی از این مبلغ جهت برگزاری انتخابات و مصارف وزارت دولت در امور صلح در نظر گرفته شده است.

اعضای مجلس نماینده‌گان اما در نشست روز چهارشنبه نهم اسدشان، طرح این بودجه را رد کردند. برخی از اعضای مجلس گفتند که این طرح با چالش‌هایی همراه  است. نماینده‌گان استدلال می‌کردند که تغییرات در ارقام بودجه سبب شده است که اعضای مجلس نماینده‌گان بیش‌تر روی آن تأمل کنند. شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان نیز مخالف شمولیت بودجه انتخابات در بودجه وسط سال بودند.

شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه به ۸صبح گفت که تا کنون اعضای مجلس نماینده‌گان دلایل‌شان را در مورد رد بودجه وسط سال با این وزارت شریک نساخته و هر زمانی که به گفته وی، گزارش نقاط اختلافی با این وزارت در میان گذاشته شود، موضوع حل و جهت منظوری دوباره به مجلس فرستاده خواهد شد.

به همین دلیل رییس جمهور از اعضای شورای ملی خواسته که تا تصویب نشدن بودجه وسط سال، به تعطیلات تابستانی نروند.

در این فرمان رییس جمهور که امروز پنج‌شنبه دهم اسد شر شد، آمده است: «به تأسی از حکم ماده یک صدو هفتم با نظرداشت ماده‌ی شصتم قانون اساسی افغانستان و به منظور طی مراحل بودجه وسط سال مالی ۱۳۹۸، شورای ملی جمهوری اسلامی افغانستان جلسات فوق‌العاده‌ی شان را جهت طی مراحل بودجه وسط سال مالی ۱۳۹۸ الی نهایی شدن آن تدویر و ادامه دهند.»

در این فرمان گفته شده که وزارت مالیه و وزارت دولت در امور پارلمانی مکلف‌اند تا بودجه‌ی مذکور را جهت طی مراحل به شورای ملی ارایه کنند.

دکمه بازگشت به بالا