رییس جمهور: در رابطه به اشتباهات جهاد «فراموشی تاریخی» را ایجاد کنیم

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور، در مراسم گرامی‌داشت از ۸ثور، روز پیروزی مجاهدان در برابر قشون سرخ شوروی سابق، پیشنهاد کرد که در رابطه به اشتباهات و کوتاهی‌ای که در دوران جهاد صورت گرفته است، یک دوره معین «فراموشی تاریخی» ایجاد شود تا به این ترتیب آینده قربانی گذشته و خشم و نفرت نشود.
حکومت افغانستان امروز یک‌شنبه، هشتم ثور، از پیروزی مجاهدان در برابر قشون سرخ شوروی در مراسمی در ارگ ریاست جمهوری بزرگداشت کرد. در این مراسم رییس جمهور غنی، عبدالله عبدالله رییس اجرایی، محمدسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، عبد‌رب الرسول سیاف، گلبدین حکمتیار از رهبران جهادی و دیگر چهره‌های سیاسی و حکومتی شرکت کرده بودند.

سخنرانان در این مراسم ضمن آن‌که جهاد در برابر ارتش سرخ شوروی را ستودند، به برخی از اشتباهات مجاهدان پس از پیروزی نیز اشاره کردند و از آن‌ها خواستند که به اشتباهات‌شان اعتراف کنند.

محمداشرف غنی، رییس جمهور، در این مراسم گفت که مردم افغانستان در دوران جهاد قربانی سنگین را متحمل شده‌اند. بر‌اساس معلومات رییس جمهور، مردم در جنگ با شوروی سابق حدود ۲۲۰ میلیارد دالر هزینه اقتصادی و ۱٫۵ میلیون هزینه انسانی پرداخته‌اند. رییس جمهور غنی افزود که جهان پس از پیروزی جهاد مردم افغانستان، مرتکب اشتباه شد و افغانستان را تنها گذاشت، اما اکنون به این اشتباه خود پی‌ برده و به آن اعتراف می‌کند.

رییس جمهور در خصوص اشتباه مجاهدان گفت که برای جبران کوتاهی و اشتباهاتی که صورت گرفته است، یک دوره معین «فراموشی تاریخی» ایجاد شود تا به این ترتیب از دشمنی‌ها کاسته شود و آینده قربانی گذشته نگردد. او یادآور شد که کشورهایی که پس از جنگ‌ها به پیش‌رفت رسیده‌اند، آینده‌شان را قربانی گذشته نکرده‌اند، بلکه از گذشته‌شان درس گرفته‌اند.

رییس جمهور غنی گفت: «درس عمده‌ی ما ایجاد دیدگاه واحد ملی برای آینده‌ی ما است. بدون یک نقشه‌ی راه که برای انتخابات و اراده‌ی مردم و یک دولت قوی که از یک ملت عظیم نماینده‌گی کند، روی این یک اجماع نداشته باشیم، باز باربار با مشکل دچار خواهیم شد.»

رییس جمهور با اشاره به پروسه صلح گفت، صلح اکنون به یک روند ملی تبدیل شده است و مردم خواهان صلح‌اند و در لویه‌جرگه مشورتی صلح در مورد «قیمت» جنگ و صلح تصمیم خواهند گرفت.

او در حالی می‌گوید که مردم افغانستان در خصوص پروسه صلح در لویه‌جرگه مشورتی تصمیم خواهند گرفت که شمار زیادی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و چهره‌های سیاسی، این جرگه را تحریم کرده‌ و از اشتراک در آن امتناع ورزیده‌اند.

رییس جمهور غنی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری گفت که باید این انتخابات در زمان معین آن با حداکثر شفافیت برگزار شود. او گفت که عبدالله عبدالله، رییس اجرایی و سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، به صورت مشترک با دیگر نامزدان کار می‌کنند تا انتخابات به صورت شفاف برگزار شود.

 

دکمه بازگشت به بالا